Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wydawało się, że zeszłoroczna Wielkanoc była jedyna w swoim rodzaju – i to nie w pozytywnym znaczeniu. Rok minął, a jakby nic się nie zmieniło. Cierpliwości mamy coraz mniej, ale nadzieja nie słabnie.

Mam wrażenie, że przez ten pandemiczny rok staliśmy się, jako społeczeństwo, bardziej skłonni do narzekania. Owszem, lubimy zabierać głos w różnych sprawach, ale znacznie mniej chętnie słuchamy innych. Dystans społeczny, do którego zachęcają, zresztą słusznie, specjaliści, zaczęliśmy brać bardzo dosłownie. Dystansując się od innych, a różnice zdań uważając za powód do kłótni i awantur.

Gdybym miał wskazać na największe sukcesy Fundacji „Teraz Polska”, które osiągnęliśmy przez trzydzieści lat, na pewno wymieniłbym to, że udało się zbudować i rozwijać środowisko bardzo różnorodne, ale połączone wspólną ideą. Ideą budowy Marki Polska poprzez siłę polskich marek. Krąg „Teraz Polska” to ludzie o rozmaitych korzeniach, różnym światopoglądzie, przekonaniach, pasjach, temperamentach. Ludzie, którzy potrafią nie tylko mówić, ale słuchać, przekonywać i dać się przekonać. Ludzie, którzy nie dają się podzielić i skłócić z błahych powodów. Bo wiedzą, że różnorodność jest sama w sobie wartością, a wielkie projekty rodzą się dzięki ścieraniu poglądów.

Zbyt często wielu z nas ulega pokusie zamykania oczu na tę różnorodność. Co gorsza, stajemy się mniej tolerancyjni, chociaż o tolerancji i społeczeństwie otwartym mówimy często. Ale w praktyce okazuje się, że granice tej tolerancji są bardzo małe. Z pewnością pandemia, stres z nią związany, coraz mniejsza cierpliwość nas wszystkich mają w tym swój udział. Nie tłumaczy to jednak wszystkiego.

Życzę z okazji Świąt Wielkiej Nocy tego, byśmy nauczyli się słuchać. Byśmy mieli większy dystans do rzeczywistości i nie szufladkowali innych ludzi wedle ich poglądów i politycznych wyborów. Bo nie to jest kluczowe. Życzę nam wszystkim, byśmy dzięki temu dystansowi poszerzyli horyzonty i zrozumieli, że demokracja nie istnieje bez różnorodności. A bez demokracji nie ma wolnego rynku. I nie może być silnej polskiej gospodarki, silnych polskich firm.

Uwierzmy we własne siły – przecież potrafimy być kreatywni i wytrwali. To, że polska gospodarka, często z trudem ale w większości, ze stosunkowo małymi stratami przechodzi przez koronawirusowy kryzys, jest w ogromnym stopniu zasługą polskich przedsiębiorców. Bo stabilna i mocna gospodarka nie jest dziełem polityków, lecz tych, którzy codziennie na tę stabilność pracują. Jeszcze trochę cierpliwości, jeszcze trzeba zacisnąć zęby – ale wierzę głęboko, że następna Wielkanoc przebiegnie w zupełnie innej atmosferze.

Zdrowia, optymizmu, niesłabnącej nadziei dla wszystkich Państwa, Państwa rodzin i bliskich!

{crossposting}

Czytaj więcej

Bernacki: Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

Główny temat III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki.

Więcej…

Innowacyjność = silny przemysł + racjonalna transformacja energetyczna

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski?

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: W nowej perspektywie chcemy zwiększyć elastyczność w programowaniu regionalnym

Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27 i ich wpływ na walkę z pandemią były tematem dyskusji na sesji plenarnej „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Więcej…

Morawiecki: Naprawa finansów więcej pieniędzy na badania, rozwój i innowacyjność

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

Błaszczak: W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej…