Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wydawało się, że zeszłoroczna Wielkanoc była jedyna w swoim rodzaju – i to nie w pozytywnym znaczeniu. Rok minął, a jakby nic się nie zmieniło. Cierpliwości mamy coraz mniej, ale nadzieja nie słabnie.

Mam wrażenie, że przez ten pandemiczny rok staliśmy się, jako społeczeństwo, bardziej skłonni do narzekania. Owszem, lubimy zabierać głos w różnych sprawach, ale znacznie mniej chętnie słuchamy innych. Dystans społeczny, do którego zachęcają, zresztą słusznie, specjaliści, zaczęliśmy brać bardzo dosłownie. Dystansując się od innych, a różnice zdań uważając za powód do kłótni i awantur.

Gdybym miał wskazać na największe sukcesy Fundacji „Teraz Polska”, które osiągnęliśmy przez trzydzieści lat, na pewno wymieniłbym to, że udało się zbudować i rozwijać środowisko bardzo różnorodne, ale połączone wspólną ideą. Ideą budowy Marki Polska poprzez siłę polskich marek. Krąg „Teraz Polska” to ludzie o rozmaitych korzeniach, różnym światopoglądzie, przekonaniach, pasjach, temperamentach. Ludzie, którzy potrafią nie tylko mówić, ale słuchać, przekonywać i dać się przekonać. Ludzie, którzy nie dają się podzielić i skłócić z błahych powodów. Bo wiedzą, że różnorodność jest sama w sobie wartością, a wielkie projekty rodzą się dzięki ścieraniu poglądów.

Zbyt często wielu z nas ulega pokusie zamykania oczu na tę różnorodność. Co gorsza, stajemy się mniej tolerancyjni, chociaż o tolerancji i społeczeństwie otwartym mówimy często. Ale w praktyce okazuje się, że granice tej tolerancji są bardzo małe. Z pewnością pandemia, stres z nią związany, coraz mniejsza cierpliwość nas wszystkich mają w tym swój udział. Nie tłumaczy to jednak wszystkiego.

Życzę z okazji Świąt Wielkiej Nocy tego, byśmy nauczyli się słuchać. Byśmy mieli większy dystans do rzeczywistości i nie szufladkowali innych ludzi wedle ich poglądów i politycznych wyborów. Bo nie to jest kluczowe. Życzę nam wszystkim, byśmy dzięki temu dystansowi poszerzyli horyzonty i zrozumieli, że demokracja nie istnieje bez różnorodności. A bez demokracji nie ma wolnego rynku. I nie może być silnej polskiej gospodarki, silnych polskich firm.

Uwierzmy we własne siły – przecież potrafimy być kreatywni i wytrwali. To, że polska gospodarka, często z trudem ale w większości, ze stosunkowo małymi stratami przechodzi przez koronawirusowy kryzys, jest w ogromnym stopniu zasługą polskich przedsiębiorców. Bo stabilna i mocna gospodarka nie jest dziełem polityków, lecz tych, którzy codziennie na tę stabilność pracują. Jeszcze trochę cierpliwości, jeszcze trzeba zacisnąć zęby – ale wierzę głęboko, że następna Wielkanoc przebiegnie w zupełnie innej atmosferze.

Zdrowia, optymizmu, niesłabnącej nadziei dla wszystkich Państwa, Państwa rodzin i bliskich!

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…