Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Umowa Partnerstwa (UP) to najważniejszy dokument określający w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027.

Chodzi o 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W Pułtusku wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Było to kolejne spotkanie w ramach nieformalnego dialogu z Komisją Europejską.

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o Europejskim Funduszu Społecznym, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz REACT-EU.

- Zaproponowany w UP system wsparcia obszarów przechodzących transformację gwarantuje bardzo silną pozycję regionów zarówno w programowaniu, jak i we wdrażaniu FST. Polski rząd negocjuje, by wsparcie z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji trafiło do sześciu regionów - śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego. To województwa najbardziej narażone na skutki transformacji energetycznej - mówił minister Waldemar Buda.

- Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego inwestujemy przede wszystkim w ludzi, szczególnie tych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy. Dzięki funduszom z EFS+ w latach 2021-2027 przewidujemy, że w obszarze włączenia społecznego będzie możliwe objęcie wsparciem ponad 900 tys. osób. W zakresie działań zwiększających zatrudnienie wsparcie otrzyma ok. 247 tys. osób bezrobotnych i biernych zawodowo rocznie. Działania w zakresie podnoszenia kompetencji i kwalifikacji ze środków EFS+ obejmą prawie 5 mln osób - podkreślał wiceminister Waldemar Buda.

- Do Polski trafi około 2 mld euro na wsparcie sektora zdrowia, cyfryzacji i infrastruktury energetycznej oraz dotacje i pożyczki dla MŚP. Pieniądze te zasilą między innymi Program Polska Cyfrowa oraz Program Infrastruktura i Środowisko w sektorze ochrony zdrowia oraz energii - powiedział wiceminister.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…