Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Umowa Partnerstwa (UP) to najważniejszy dokument określający w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027.

Chodzi o 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W Pułtusku wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Było to kolejne spotkanie w ramach nieformalnego dialogu z Komisją Europejską.

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o Europejskim Funduszu Społecznym, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz REACT-EU.

- Zaproponowany w UP system wsparcia obszarów przechodzących transformację gwarantuje bardzo silną pozycję regionów zarówno w programowaniu, jak i we wdrażaniu FST. Polski rząd negocjuje, by wsparcie z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji trafiło do sześciu regionów - śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego. To województwa najbardziej narażone na skutki transformacji energetycznej - mówił minister Waldemar Buda.

- Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego inwestujemy przede wszystkim w ludzi, szczególnie tych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy. Dzięki funduszom z EFS+ w latach 2021-2027 przewidujemy, że w obszarze włączenia społecznego będzie możliwe objęcie wsparciem ponad 900 tys. osób. W zakresie działań zwiększających zatrudnienie wsparcie otrzyma ok. 247 tys. osób bezrobotnych i biernych zawodowo rocznie. Działania w zakresie podnoszenia kompetencji i kwalifikacji ze środków EFS+ obejmą prawie 5 mln osób - podkreślał wiceminister Waldemar Buda.

- Do Polski trafi około 2 mld euro na wsparcie sektora zdrowia, cyfryzacji i infrastruktury energetycznej oraz dotacje i pożyczki dla MŚP. Pieniądze te zasilą między innymi Program Polska Cyfrowa oraz Program Infrastruktura i Środowisko w sektorze ochrony zdrowia oraz energii - powiedział wiceminister.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…