Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Głównymi tematami nieformalnego spotkania ministrów ds. środowiska UE, które odbyło się 18 marca 2021 r., były kluczowe elementy nowej strategii adaptacji UE do zmian klimatu. Polskę reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

W ramach budowy Europejskiego Zielonego Ładu KE przedstawiła 24 lutego 2021 r. komunikat „Budując Europę odporną na zmianę klimatu, nowa strategia w zakresie przystosowania do zmiany klimatu”. Prezydencja Portugalska UE planuje przyjęcie konkluzji Rady w sprawie tej strategii na posiedzeniu Rady ENVI 21 czerwca 2021 r.

- Polska z zadowoleniem przyjęła najnowszą strategię UE w zakresie adaptacji do zmian klimatu jako istotny element składowy Europejskiego Zielonego Ładu. Zidentyfikowaliśmy dwa najważniejsze wymiary polityki adaptacyjnej na najbliższe lata - są to sektor wodny i sektor miejski - powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

- Z polskiego punktu widzenia nowymi, ważnymi elementami strategii adaptacji będzie zwrócenie uwagi na potrzebę ściślejszej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym oraz ocena wpływu środków fiskalnych w obszarze adaptacji do zmian klimatu -  dodał wiceminister.

Polska zwróciła się o uwzględnienie dostępnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, które mają do dyspozycji podmioty w poszczególnych państwach członkowskich.

- Polska stoi na stanowisku, że nowe cele powinny być zarówno realistyczne, mierzalne, jak i technicznie wykonalne. Wszystko to przy zachowaniu idei zrównoważonego rozwoju. Musimy uwzględniać nie tylko aspekty środowiskowe, ale także ekonomiczne i społeczne - powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…