Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Musimy przebudować naszą globalną gospodarkę, tak aby była bardziej ekologiczna i odporna - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas debaty „Dług pandemiczny a zielone inwestycje”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Friedrich-Ebert-Stiftung.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński w trakcie wystąpienia podkreślił, że zmiany klimatu są problemem globalnym i podejmowane działania wymagają solidarnego zaangażowania wszystkich krajów na świecie. Z zadowoleniem odniósł się do decyzji Prezydenta Bidena w sprawie ponownego przystąpienia USA do Porozumienia paryskiego. Zwrócił też uwagę na istotne działania w tym zakresie podejmowane przez inne kraje, w tym szczególnie istotne deklaracje w sprawie redukcji emisji Chin i Japonii.

„Polska jest częścią UE i razem z pozostałymi Państwami członkowskimi solidarnie zdecydowała, że do 2050 roku osiągniemy kolektywnie jako UE neutralność klimatyczną” – powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zauważył też, że Polska droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej jest dużym wyzwaniem głównie za sprawą naszego miksu energetycznego. Modernizując swój sektor energetyczny, Polska musi zmierzyć się z obiektywnymi zaszłościami historycznymi .

- Sytuacja na rynkach finansowych i poziom stóp procentowych sprzyja i zachęca do inwestowania w nowe technologie, które pomogą osiągnąć nam cele klimatyczne, ale też zapewnią możliwości rozwoju gospodarczego i przyczynią się do powstawania nowych miejsc pracy dla naszych obywateli. Zazwyczaj każda transformacja jest kapitałochłonna zatem obecnie notowany niski poziom stóp procentowych stwarza bardzo korzystne warunki do obniżenia kosztów wytwarzania energii. Zwrócił też uwagę na dysproporcje jakie występują pomiędzy PKB w polskim gospodarstwie domowym, a na przykład w Niemczech co ma bezpośredni wpływ na tempo i sposób osiągnięcia celów wyznaczonych przez UE - dodał Guibourgé-Czetwertyński.

Wskazał także, że transformacja energetyczna w Polsce musi odbywać się w sposób ambitny, konsekwentny, a jednocześnie odpowiedzialny i zrównoważony.

- Celem polityki energetycznej jest osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności gospodarki oraz ograniczeniu oddziaływania sektora energetycznego na środowisko, przy optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów energetycznych - mówił wiceminister.

- Ustosunkowując się do obecnej sytuacji na świecie zauważył, że wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę jest dla wszystkich sektorów bardzo duży i w pierwszej kolejności w swoich działaniach Polska zabezpieczyła sektor energetyczny, bo bezpieczeństwo tego sektora i kontynuacja łańcucha dostaw jest kluczowa. Pomimo Covid-19 widzieliśmy w Polsce też szanse dla inwestycji modernizacyjnych i zaczęliśmy identyfikować, które sektory mają potencjał, aby podnieść gospodarkę z tego kryzysu spowodowanego przez pandemię - dodał.

- Transformacja energetyczna ma możliwość powodzenia tylko jeśli będziemy wspólnie działać i w taki sposób powinniśmy kształtować politykę, aby nikt nie czuł się pominięty - powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…