Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rozwój elektromobilności w Polsce był głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyski podczas XV Konferencji „Zielone Zamówienia Publiczne”.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Zamówienia publiczne a rozwój elektromobilności w Polsce”.

W trakcie wystąpienia wiceminister podkreślił, że elektromobilność i jej rozwój jest projektem przełomowym, który wyznacza nowe trendy i pokazuje kierunek zmian. Dodał również, że „elektromobilność wymaga wykreowania dynamicznego środowiska, w którym poszczególne podmioty będą wzajemnie wspierały swoje działania”. Wiceminister Zyska zaznaczył, że administracja państwowa oraz samorządowa musi współdziałać w tym zakresie z przedsiębiorcami i światem nauki.

- Bez stworzenia odpowiedniego ekosystemu rozwój elektromobilności będzie fragmentaryczny i nie osiągnie właściwego tempa, które w świetle zmian klimatycznych jest niezbędne - powiedział Ireneusz Zyska.

Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił uwagę, że istotne jest również stworzenie sprzyjającego otoczenia regulacyjnego, co jest zadaniem administracji. Podkreślił również, że stosowane narzędzia regulacyjne powinny zapewniać stabilność oraz przewidywalność otoczenia rynkowego, tak aby tworzyły dobre warunki rozwoju dla wszystkich uczestników rynku.

Wspomniał ponadto o pierwszych naborach w ramach działań wspierających elektromobilność, uruchomionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w czerwcu 2020 r.

- Traktujemy je jako pilotaże, które pozwoliły one poznać oczekiwania zainteresowanych wsparciem oraz zebrać doświadczenia dotyczące krajowego rynku pojazdów elektrycznych. Są one wykorzystywane przy pracach nad kolejnymi naborami. Planujemy jak najszybsze uruchomienie kolejnych programów wsparcia - dodał.

Wiceminister poinformował również, że równolegle do powyższych działań zaproponowano nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która w jednym miejscu zbiera wszystkie dotychczas zebrane postulaty dotyczące wsparcia elektromobilności.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…