Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Zamówienia publiczne a rozwój elektromobilności w Polsce”.
W trakcie wystąpienia wiceminister podkreślił, że elektromobilność i jej rozwój jest projektem przełomowym, który wyznacza nowe trendy i pokazuje kierunek zmian. Dodał również, że „elektromobilność wymaga wykreowania dynamicznego środowiska, w którym poszczególne podmioty będą wzajemnie wspierały swoje działania”. Wiceminister Zyska zaznaczył, że administracja państwowa oraz samorządowa musi współdziałać w tym zakresie z przedsiębiorcami i światem nauki.
Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił uwagę, że istotne jest również stworzenie sprzyjającego otoczenia regulacyjnego, co jest zadaniem administracji. Podkreślił również, że stosowane narzędzia regulacyjne powinny zapewniać stabilność oraz przewidywalność otoczenia rynkowego, tak aby tworzyły dobre warunki rozwoju dla wszystkich uczestników rynku.
Wspomniał ponadto o pierwszych naborach w ramach działań wspierających elektromobilność, uruchomionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w czerwcu 2020 r.
- Traktujemy je jako pilotaże, które pozwoliły one poznać oczekiwania zainteresowanych wsparciem oraz zebrać doświadczenia dotyczące krajowego rynku pojazdów elektrycznych. Są one wykorzystywane przy pracach nad kolejnymi naborami. Planujemy jak najszybsze uruchomienie kolejnych programów wsparcia - dodał.
Wiceminister poinformował również, że równolegle do powyższych działań zaproponowano nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która w jednym miejscu zbiera wszystkie dotychczas zebrane postulaty dotyczące wsparcia elektromobilności.
{crossposting}