Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Strona wiodąca portalu Funduszy Europejskich w języku polskim

Dla Polski i części Europy zrzeszonej w Unii Europejskiej to czas wyjątkowy - znajdujemy się w fazie negocjacji budżetu i pakietu legislacyjnego oraz w trakcie procesu programowania dla nowej perspektywy finansowej.

Negocjacjom budżetowym oraz pakietu legislacyjnego było poświęcone spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej oraz Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans. W rozmowie z gośćmi unijnymi uczestniczyła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister przypomniała, że Polska jest liderem w inwestowaniu funduszy unijnych.

- Polska wykorzystała 83 proc. puli środków dostępnych w obecnej perspektywie finansowej UE. 38 proc. rozliczyła z Komisją Europejską – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Odnosząc się do programowania nowej perspektywy minister podkreślała, że resort funduszy i polityki regionalnej prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów niezbędnych do korzystania z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. Jarosińska-Jedynak akcentowała fakt powstania założeń Umowy Partnerstwa.

- Przygotowanie założeń Umowy Partnerstwa poprzedziły szerokie konsultacje społeczne oraz intensywny nieformalny dialog z Komisją Europejską – dodała min. Jarosińska-Jedynak.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej wspomniała również o pracach nad Umową Partnerstwa. - Prowadzimy prace nad projektem Umowy Partnerstwa. Konsultacje tego dokumentu są planowane na drugi kwartał tego roku – zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

Jarosińska-Jedynak doceniła pierwszą rundę nieformalnego dialogu, która odbyła się w 2019 r. i dodała, że seria odbytych spotkań dała szansę zarówno Komisji Europejskiej, jak i nam, aby lepiej przedstawić i zrozumieć nasze stanowiska dotyczące nowej perspektywy finansowej.

Powinniśmy kontynuować rozmowy zainicjowane w ubiegłym roku i jak najszybciej rozpocząć kolejną rundę dialogu – przekonywała minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…