Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Strona wiodąca portalu Funduszy Europejskich w języku polskim

Dla Polski i części Europy zrzeszonej w Unii Europejskiej to czas wyjątkowy - znajdujemy się w fazie negocjacji budżetu i pakietu legislacyjnego oraz w trakcie procesu programowania dla nowej perspektywy finansowej.

Negocjacjom budżetowym oraz pakietu legislacyjnego było poświęcone spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej oraz Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans. W rozmowie z gośćmi unijnymi uczestniczyła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister przypomniała, że Polska jest liderem w inwestowaniu funduszy unijnych.

- Polska wykorzystała 83 proc. puli środków dostępnych w obecnej perspektywie finansowej UE. 38 proc. rozliczyła z Komisją Europejską – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Odnosząc się do programowania nowej perspektywy minister podkreślała, że resort funduszy i polityki regionalnej prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów niezbędnych do korzystania z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. Jarosińska-Jedynak akcentowała fakt powstania założeń Umowy Partnerstwa.

- Przygotowanie założeń Umowy Partnerstwa poprzedziły szerokie konsultacje społeczne oraz intensywny nieformalny dialog z Komisją Europejską – dodała min. Jarosińska-Jedynak.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej wspomniała również o pracach nad Umową Partnerstwa. - Prowadzimy prace nad projektem Umowy Partnerstwa. Konsultacje tego dokumentu są planowane na drugi kwartał tego roku – zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

Jarosińska-Jedynak doceniła pierwszą rundę nieformalnego dialogu, która odbyła się w 2019 r. i dodała, że seria odbytych spotkań dała szansę zarówno Komisji Europejskiej, jak i nam, aby lepiej przedstawić i zrozumieć nasze stanowiska dotyczące nowej perspektywy finansowej.

Powinniśmy kontynuować rozmowy zainicjowane w ubiegłym roku i jak najszybciej rozpocząć kolejną rundę dialogu – przekonywała minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…