Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej szef rządu mówił o trwającej obecnie rewolucji przemysłowej. Przemiany technologiczne i społeczne, w których uczestniczymy, to nie tylko szanse, lecz także wyzwania. Jednym z największych jest gromadzenie wiedzy przez najbogatsze międzynarodowe koncerny.

- Uważam, że to jest z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Jeśli w XXI wieku, chcemy by świat rozwijał się w sposób dobry i zrównoważony, musimy znaleźć rozwiązanie lepsze, odpowiedzi regulacyjne z poszanowaniem własności intelektualnej - zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Wieloletnie zaniedbania i brak sprawnych instytucji państwowych ograniczały możliwości inwestowania w polską naukę, rozwój i badania. Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości umożliwiły zmianę tej polityki.

- Naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że możemy przeznaczać coraz większe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Historyczny wzrost wydatków na rozwój polskiej nauki w latach 2019-2020 otwiera przed nią nowe perspektywy. Przed instytucjami państwowymi stawia natomiast kolejne wyzwania. Warto zadać sobie pytanie, kto będzie beneficjentem tego rozwoju? Czy będzie on sprawiedliwe dzielony? Dziś wielkie firmy uważają, że beneficjentami tej wiedzy mogą być tylko Ci, którzy ją mają, nie dzieląc się nią. Uważam, że jest to z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Trzeba znaleźć złoty środek - lepsze rozwiązania regulacyjne, które odpowiedzą na wielkie wyzwania przyszłości - powiedział premier.

Rozpoczęcie roku akademickiego 2021/2022 to także szansa na powrót do nauczania w trybie stacjonarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W przypadku większości uczelni wykłady będą odbywały się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia w mniejszych grupach, takie jak ćwiczenia, lektoraty czy laboratoria, prowadzone będą w siedzibach uczelni.

Rządowy program szczepień to szansa na powrót do normalności. Ograniczenie zagrożenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zależy jednak od codziennych zachowań każdego z nas.

- Dziś chcę wyrazić ogromną radość, że możemy spotkać się osobiście, ale tej radości towarzyszy też trwoga, że nie wiemy, jak potoczy się dalej walka z COVID-19. Ta trwoga powinna prowadzić do odpowiedzialności - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…