Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej szef rządu mówił o trwającej obecnie rewolucji przemysłowej. Przemiany technologiczne i społeczne, w których uczestniczymy, to nie tylko szanse, lecz także wyzwania. Jednym z największych jest gromadzenie wiedzy przez najbogatsze międzynarodowe koncerny.

- Uważam, że to jest z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Jeśli w XXI wieku, chcemy by świat rozwijał się w sposób dobry i zrównoważony, musimy znaleźć rozwiązanie lepsze, odpowiedzi regulacyjne z poszanowaniem własności intelektualnej - zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Wieloletnie zaniedbania i brak sprawnych instytucji państwowych ograniczały możliwości inwestowania w polską naukę, rozwój i badania. Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości umożliwiły zmianę tej polityki.

- Naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że możemy przeznaczać coraz większe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Historyczny wzrost wydatków na rozwój polskiej nauki w latach 2019-2020 otwiera przed nią nowe perspektywy. Przed instytucjami państwowymi stawia natomiast kolejne wyzwania. Warto zadać sobie pytanie, kto będzie beneficjentem tego rozwoju? Czy będzie on sprawiedliwe dzielony? Dziś wielkie firmy uważają, że beneficjentami tej wiedzy mogą być tylko Ci, którzy ją mają, nie dzieląc się nią. Uważam, że jest to z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Trzeba znaleźć złoty środek - lepsze rozwiązania regulacyjne, które odpowiedzą na wielkie wyzwania przyszłości - powiedział premier.

Rozpoczęcie roku akademickiego 2021/2022 to także szansa na powrót do nauczania w trybie stacjonarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W przypadku większości uczelni wykłady będą odbywały się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia w mniejszych grupach, takie jak ćwiczenia, lektoraty czy laboratoria, prowadzone będą w siedzibach uczelni.

Rządowy program szczepień to szansa na powrót do normalności. Ograniczenie zagrożenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zależy jednak od codziennych zachowań każdego z nas.

- Dziś chcę wyrazić ogromną radość, że możemy spotkać się osobiście, ale tej radości towarzyszy też trwoga, że nie wiemy, jak potoczy się dalej walka z COVID-19. Ta trwoga powinna prowadzić do odpowiedzialności - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kozioł ofiarny reprywatyzacji?

Najprawdopodobniej w mikołajki rodzina i prawnicy Michała Sobańskiego oraz on sam, od 23 czerwca br. przebywający w areszcie we Wrocławiu, dowiedzą się czy najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzi w domu czy też dalej będzie pozbawiony wolności.

Więcej…

Polskie sądy nadużywają tymczasowego aresztowania

W Polsce od 2015 roku sukcesywnie rośnie liczba aresztów orzekanych przez sądy na wniosek prokuratury. Jednoznacznie potwierdzają to statystyki: w lipcu tego roku w areszcie tymczasowym przebywały 8564 osoby, co w porównaniu z lipcem 2015 roku stanowi wzrost aż o 83,4 proc.

Więcej…

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…