Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej szef rządu mówił o trwającej obecnie rewolucji przemysłowej. Przemiany technologiczne i społeczne, w których uczestniczymy, to nie tylko szanse, lecz także wyzwania. Jednym z największych jest gromadzenie wiedzy przez najbogatsze międzynarodowe koncerny.

- Uważam, że to jest z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Jeśli w XXI wieku, chcemy by świat rozwijał się w sposób dobry i zrównoważony, musimy znaleźć rozwiązanie lepsze, odpowiedzi regulacyjne z poszanowaniem własności intelektualnej - zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Wieloletnie zaniedbania i brak sprawnych instytucji państwowych ograniczały możliwości inwestowania w polską naukę, rozwój i badania. Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości umożliwiły zmianę tej polityki.

- Naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że możemy przeznaczać coraz większe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Historyczny wzrost wydatków na rozwój polskiej nauki w latach 2019-2020 otwiera przed nią nowe perspektywy. Przed instytucjami państwowymi stawia natomiast kolejne wyzwania. Warto zadać sobie pytanie, kto będzie beneficjentem tego rozwoju? Czy będzie on sprawiedliwe dzielony? Dziś wielkie firmy uważają, że beneficjentami tej wiedzy mogą być tylko Ci, którzy ją mają, nie dzieląc się nią. Uważam, że jest to z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Trzeba znaleźć złoty środek - lepsze rozwiązania regulacyjne, które odpowiedzą na wielkie wyzwania przyszłości - powiedział premier.

Rozpoczęcie roku akademickiego 2021/2022 to także szansa na powrót do nauczania w trybie stacjonarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W przypadku większości uczelni wykłady będą odbywały się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia w mniejszych grupach, takie jak ćwiczenia, lektoraty czy laboratoria, prowadzone będą w siedzibach uczelni.

Rządowy program szczepień to szansa na powrót do normalności. Ograniczenie zagrożenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zależy jednak od codziennych zachowań każdego z nas.

- Dziś chcę wyrazić ogromną radość, że możemy spotkać się osobiście, ale tej radości towarzyszy też trwoga, że nie wiemy, jak potoczy się dalej walka z COVID-19. Ta trwoga powinna prowadzić do odpowiedzialności - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…