Agencja w głównej mierze zwróciła uwagę na dobrą sytuację fiskalną państwa w 2018 roku. A dokładniej na niższy deficyt budżetowy niż pierwotnie zakładano oraz na wysokie wpływy z podatków.
Podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku stałego spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową „A” lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB. Ponadto do wzrostu ratingu może prowadzić dalszy wzrost gospodarczy, powodujący zbliżenie do poziomu rozwoju gospodarczego krajów o ocenie ratingowej „A" – ocenia Paweł Jurek, rzecznik ministerstwa finansów.
Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku nieustabilizowania wskaźnika długu do PKB w średnim terminie, osłabienia ram polityki makroekonomicznej, potencjalnie skutkującego niższym wzrostem PKB lub w przypadku pogorszenia standardów rządzenia jak i klimatu inwestycyjnego, które miałyby negatywny wpływ na gospodarkę. - dodaje Jurek.