Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polska i Węgry mogą na siebie liczyć w tych trudnych czasach - zaznaczył minister Rau w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó.

- Podtrzymywaliśmy intensywny dialog nawet w momentach największych ograniczeń nałożonych przez pandemię - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Węgier wymienili się doświadczeniami w zakresie zwalczania COVID-19. Minister Rau podziękował za ułatwienia, jakimi pomimo zamknięcia granic cieszą się obywatele V4, w tym Polski, podczas wjazdu na terytorium Węgier. 

- Państwa V4 nadal będą szczególnie mocno wspierać się w zakresie wymiany informacji w zwalczaniu pandemii - zaznaczył minister Rau.

Ministrowie omówili także kwestie dalszego rozwoju współpracy dwustronnej, w tym w dziedzinie projektów rozwojowych i pomocy humanitarnej. Jednym z wiodących zagadnień konsultacji był rozwój współpracy regionalnej. 

- Cieszymy się, że Grupa Wyszehradzka, która w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 30-lecie, stanowi niezmiennie kluczowy element współpracy regionalnej - oświadczył minister Rau, omawiając doświadczenia współpracy V4 i rezultaty dotychczasowych spotkań zorganizowanych przez polską prezydencję w V4 oraz przedstawiając plany kolejnych działań. Minister w szczególności podkreślił wagę działania premierów Polski, Węgier i Czech na rzecz jak najszybszego zakończenia procedury budżetowej i uruchomienia unijnych pieniędzy na lata 2021-2027,  planu V4 dla Białorusi, który wkrótce zostanie przedstawiony unijnym przywódcom oraz nowych rozwiązań Komisji Europejskiej dotyczących migracji. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…