Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pole kwitnącego rzepaku, przez nie droga a w oddali las

– Bardzo wsłuchujemy się w to co mówi społeczeństwo – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując zakończenie konsultacji publicznych Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030).

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że konsultacje były bardzo szeroko prowadzone i wszyscy zainteresowani mogli przekazać swoje opinie.

– To niezwykle ważny dokument, który będzie oddziaływał na tworzone prawo i kierowanie środków krajowych i unijnych na najbliższe 10 lat - stwierdził minister.

Odbyły się 4 spotkania makroregionalne i około 20 spotkań branżowych. Dokument zawiera 340 działań i 100 projektów strategicznych. Podczas konsultacji zwracano uwagę na kwestie dotyczące zmian klimatycznych, w tym zwłaszcza na problemy spowodowane suszą oraz zagadnienia związane z infrastrukturą na obszarach wiejskich.

– Przed nami wiele lat pracy, ale musimy pamiętać, że zaniedbania w zakresie zaopatrzenia wsi w wodę, melioracji sięgają dziesięcioleci – podkreślił Ardanowski. - To społeczności lokalne mają decydować o rozwoju, a środki mają im być przekazane – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rozwój musi być zrównoważony i  przy połączeniu środków z II filara Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności można osiągnąć efekt synergii. - Wójt, czy marszałek to organy samorządu, lecz samorządem są mieszkańcy – powiedział minister.

Minister Ardanowski zwrócił również uwagę, że jednym z poważnych problemów do rozwiązania i dla rządu, i dla samorządu jest sprawa ładu przestrzennego na wsi. Ponadto zdecydowanej poprawie musi ulec kwestia przepływu informacji. - Musimy stworzyć sieć informowania gmin – podkreślił na zakończenie minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…