Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Historyczne Łaźnie Rzymskie, znajdujące się w piwnicach dawnej rezydencji magnackiej w zamku w Łańcucie, zostały odtworzone i będą w lutym udostępnione zwiedzającym. To efekt projektu dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W Muzeum-Zamku w Łańcucie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum - Zamku w Łańcucie”.

Projekt warty ponad 42,8 mln zł (w tym same łaźnie ponad 7 mln zł) otrzymał dofinansowanie z Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jego realizacja miała przede wszystkim zatrzymać proces degradacji zabytku - dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Jak mówił w czasie konferencji prasowej dyr. Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz, odtwarzając luksusowe łaźnie starano się odtworzyć ich wygląd pierwotny, z czasów ich twórcy - ostatniego ordynata łańcuckiego Alfreda Potockiego. Przypomniał, że łaźnie powstały w latach 1928-29.

Dyrektor przyznał, że problemów konserwatorskich przysporzyła rekonstrukcja elementów metalowych wyposażenia kąpieliska. Z badań wynika bowiem, że pierwotnie były one niklowane, czyli w kolorze srebra, zaś obecnie są w kolorze złotym.

- Zachowane elementy z mosiądzu nie posiadały warstwy niklu lub zachowała się ona szczątkowo, mocno skorodowana – poinformował Wojtowicz. - Miejscami zachowała się na elementach do wentylacji pomieszczeń. Technicznie niemożliwe było niklowanie tych elementów bez demontażu, a próby pokrywania pastami z drobinkami niklu nie przyniosły zadowalających efektów. W końcu zdecydowano, że wszystkie elementy, zarówno oryginalne jak i rekonstruowane, nie będą posiadały warstwy niklu – dodał dyrektor.

Zaznaczył, że ze względu na bardzo małą kubaturę pomieszczeń jednocześnie Łaźnie Rzymskie będzie mogła zwiedzać grupa licząca maksymalnie 10 osób, zaś między grupami zwiedzających będą kilkunastominutowe przerwy konieczne dla ustabilizowania klimatu.

Ogólnie całość projektu wyniosła ponad 42,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 29,6 mln zł.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…