Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Historyczne Łaźnie Rzymskie, znajdujące się w piwnicach dawnej rezydencji magnackiej w zamku w Łańcucie, zostały odtworzone i będą w lutym udostępnione zwiedzającym. To efekt projektu dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W Muzeum-Zamku w Łańcucie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum - Zamku w Łańcucie”.

Projekt warty ponad 42,8 mln zł (w tym same łaźnie ponad 7 mln zł) otrzymał dofinansowanie z Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Jego realizacja miała przede wszystkim zatrzymać proces degradacji zabytku - dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Jak mówił w czasie konferencji prasowej dyr. Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz, odtwarzając luksusowe łaźnie starano się odtworzyć ich wygląd pierwotny, z czasów ich twórcy - ostatniego ordynata łańcuckiego Alfreda Potockiego. Przypomniał, że łaźnie powstały w latach 1928-29.

Dyrektor przyznał, że problemów konserwatorskich przysporzyła rekonstrukcja elementów metalowych wyposażenia kąpieliska. Z badań wynika bowiem, że pierwotnie były one niklowane, czyli w kolorze srebra, zaś obecnie są w kolorze złotym.

- Zachowane elementy z mosiądzu nie posiadały warstwy niklu lub zachowała się ona szczątkowo, mocno skorodowana – poinformował Wojtowicz. - Miejscami zachowała się na elementach do wentylacji pomieszczeń. Technicznie niemożliwe było niklowanie tych elementów bez demontażu, a próby pokrywania pastami z drobinkami niklu nie przyniosły zadowalających efektów. W końcu zdecydowano, że wszystkie elementy, zarówno oryginalne jak i rekonstruowane, nie będą posiadały warstwy niklu – dodał dyrektor.

Zaznaczył, że ze względu na bardzo małą kubaturę pomieszczeń jednocześnie Łaźnie Rzymskie będzie mogła zwiedzać grupa licząca maksymalnie 10 osób, zaś między grupami zwiedzających będą kilkunastominutowe przerwy konieczne dla ustabilizowania klimatu.

Ogólnie całość projektu wyniosła ponad 42,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 29,6 mln zł.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska zostaje kolejnym państwem ramowych Eurokorpusu

- Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery.

Więcej…

Nowy prezes, stałe wyzwania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie tylko w podatkach, ale także i te, które mogą nastrajać zdecydowanie bardziej optymistycznie.

Więcej…

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Więcej…

Adamczyk: Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”.

Więcej…

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia

Maląg: W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci.

Więcej…