Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wystawę Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt odwiedziło wielu znakomitych gości, zwiedzał ją m.in. prezydent Litwy – Gitanas Nauseda, żona Prezydenta RP – Agata Duda, Minister Obrony Narodowej Polski - Mariusz Błaszczak, najważniejsi ministrowie litewskiego rządu , dyplomaci i ambasadorowie z całego świata.

 Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich żegna się 12 stycznia ze swoją międzynarodową wystawą - Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt.

Pierwsza w historii wystawa poświęcona najsłynniejszej litewskiej rodzinie magnackiej to największa i najbardziej skomplikowana wystawa w historii Litwy. Odwiedziło ją już 45 000 turystów z całego świata. 

Wystawa - Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt została otwarta 10 października 2019 przy udziale przedstawicieli rządu Litwy oraz polskich i litewskich ekspertów muzealnych. W ciągu trzech miesięcy trwania wystawy odwiedziło ją 45 000 turystów, zorganizowano 300 wycieczek z przewodnikiem, 105 interaktywnych zajęć edukacyjnych oraz 7 wydarzeń specjalnych.

Łącznie na wystawie znajduje się ponad 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji z 7 krajów świata - Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Francji i Ziemi Świętej (Jerozolima). Największa liczba najbardziej imponujących eksponatów z instytucji zagranicznych pochodziła głównie z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie oraz Centralnego Archiwum Akt Historycznych w Warszawie.   

Dyrektor Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, dr Vydas Dolinskas był bardzo dumny, że duża część wystawy, na którą składają się skarby sztuki i relikty rodzinne, przybyła na wystawę z prywatnej kolekcji kolekcjonera i patrona wydarzenia - Macieja Radziwiłła, mieszkającego w Warszawie i aktywnie promującego współpracę między Litwą a Polską i ich sąsiadami. Maciej Radziwiłł w 2019 r. został odznaczony Orderem Zasług dla Republiki Litewskiej.

Zwiedzający podczas wystawy mogli korzystać ze interaktywnych zajęć edukacyjnych, stworzonych specjalnie z tej okazji - zagrać w interaktywną grę, wykorzystującą kopie kafli piecowych z heraldyką Radziwiłłów stworzone na drukarkach 3D lub przymierzyć pierścień z wybranym zabytkowym symbolem. Jedną z najpopularniejszych aktywności gości muzeum była interaktywna gra, pod nazwą „Mądrzy Radziwiłłowie”, która pozwalała zwiedzać wystawę w połączeniu z popularną aplikacją Action Bound. W ofercie znajdują się dwie wersje  gry - jedna dla zarejestrowanych grup z przewodnikiem, pełniącym rolę moderatora gry, a druga dla osób indywidualnych, które chcą grać samodzielnie.

Wystawę Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt odwiedziło wielu znakomitych gości, zwiedzał ją m.in. prezydent Litwy – Gitanas Nauseda, żona Prezydenta RP – Agata Duda, Minister Obrony Narodowej Polski - Mariusz Błaszczak, najważniejsi ministrowie litewskiego rządu , dyplomaci i ambasadorowie z całego świata.

Żegnając się z tą spektakularną międzynarodową wystawą, Muzeum Pałacu Wielkich Książąt będzie działało o dwie godziny dłużej w ciągu ostatnich trzech dni wystawy (10-12 stycznia). Warto wykorzystać dodatnie temperatury jakie w ten weekend zawitają w Wilnie, i odwiedzić to piękne miasto oraz wystawę - Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…