Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było bardziej liczne, żeby młodzi ludzie swoją przyszłość zawodową wiązali z Wojskiem Polskim. Niezwykle istotne jest tworzenie odpowiednich warunków służby. I tutaj też duża rola prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych do tego, żeby Wojsko Polskie było coraz liczebniejsze, żeby żołnierze byli godnie nagradzani za swoją służbę.

Tak też się stało. Zarówno w tym roku, jak i ubiegłym, uposażenia wzrosły. Były to rekordowe wzrosty. Służy to temu, żeby służba w Wojsku Polskim była godnie doceniona przez państwo polskie, gdyż żołnierze Wojska Polskiego stoją na straży naszego bezpieczeństwa - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Giżycku.

Szef MON spotkał się tam z uczestnikami akcji rekrutacyjno-promocyjnej w ramach letniej edycji kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

- Kiedy pięć lat temu prezydent Andrzej Duda obejmował swój urząd Wojsko Polskie liczyło 95 tys. żołnierzy. Dziś jest o 1/3 liczebniejsze - o 33 tys. żołnierzy więcej służy w Wojsku Polskim. Ten proces trwa, czego dowodem jest dzisiejsze spotkanie tu właśnie w woj. warmińsko-mazurskim i nasza oferta skierowana do wszystkich, żeby zastanowili się, żeby wybrali Wojsko Polskie - mówił podczas spotkania szef MON.

Minister M. Błaszczak przypomniał o szkoleniach przygotowanych przez MON dla osób bezrobotnych. - Po epidemii zdecydowałem o powrocie do ćwiczeń wojskowych. Rozpoczęła się służba przygotowawcza. Wojsko Polskie przygotowało 20 tys. miejsc. Przede wszystkim kierowałem tę ofertę do osób, które utraciły pracę w rezultacie epidemii i chciałem podkreślić, że 2/3 z pośród osób, które zgłosiły się zarówno do ćwiczeń rezerwy, jak i do służby przygotowawczej to osoby, które utraciły pracę. Mam nadzieję, że zwiążą swoją przyszłość na stałe z Wojskiem Polskim. Przypominam, że w przypadku służby przygotowawczej oprócz zakwaterowania i wyżywienia przez miesiąc, kandydat na żołnierza otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1200 zł, potem jest odprawa 2600 zł, a w przypadku ćwiczeń rezerwy 3500 zł miesięcznie - przypomniał minister.

Dziękując żołnierzom Wojska Polskiego za służbę, szef MON podkreślał, że wstąpienie w szeregi wojska to nie tylko szansa na uzyskanie bardzo ciekawego zawodu, ale również szansa na podniesienie własnych umiejętności. - A że ta służba jest satysfakcjonująca, świadczy o tym fakt, że 83% Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego - mówił minister.

Szef MON zwrócił uwagę, że jednym z priorytetów dotyczących obronności, obok zwiększania liczebności, jest stała modernizacja Wojska Polskiego. 

- Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było coraz silniejsze. Żeby spełnić ten cel, służą temu działania związane z modernizacją wyposażenia. W ub. roku 65% zamówień kierowanych przez MON trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Właśnie podpisana została kolejna umowa z Fabryką Broni w Radomiu na kupienie kolejnych karabinków MSBS GROT. To jest umowa wieloletnia, więc zmieniliśmy też sposób zamówień, tak żeby osiągnąć nasz cel, jakim jest wyposażenie Wojska Polskiego w polską i nowoczesną broń – podkreślał szef MON.

Minister Błaszczak zwrócił także uwagę, że na bezpieczeństwo każdego kraju oprócz siły własnego wojska mają wpływ także relacje sojusznicze. Wojsko Polskie ściśle współpracuje z sojusznikami w ramach NATO, a także rozwija relacje bilateralne. Jak przypomniał minister, obecność wojsk sojuszniczych w Polsce to rezultat Szczytu NATO w Warszawie. 

- Znajdujemy się w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie w ramach natowskiego programu eFP stacjonują wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Jest niezwykle istotne, żeby nasi żołnierze szkolili się wspólnie, żeby zdobywali doświadczenia, żeby także mogli przekazywać własne doświadczenia. To niewątpliwie wzmacnia zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej. To, że w woj. warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej Polsce stacjonują wojska sojusznicze to rezultat Szczytu NATO, który odbył się w Warszawie. To niewątpliwie duża zasługa prezydenta Andrzeja Dudy, który był gospodarzem tego Szczytu w 2016 r. - powiedział minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Pomóc, nie tylko nakazywać

Państwo, co można zrozumieć, nie tylko rozdaje pieniądze, ale i nakłada na przedsiębiorców obowiązki
Photo by visuals on Unsplash

Z dnia na dzień rośnie liczba zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19. Optymiści uspokajają, że to efekt bardziej celowanych i liczniejszych niż wiosną badań. Pesymiści straszą efektem „kuli śnieżnej”.

Więcej…

Mucha: Bon turystyczny to kolejny instrument do pobudzenia gospodarki

500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wyniesie świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Od 1 sierpnia br. można aktywować bon i z niego skorzystać.

Więcej…

Sasin: Cud nad Wisłą uchronił Zachód przed komunistyczną nawałnicą

Prawda historyczna ma wyjątkowo ważne znaczenie dla młodego pokolenia, bo historia jest dla nich jak kartka z podręcznika

- Wojna ’20. roku jest przykładem, jak niedoceniane są niektóre wydarzenia historyczne. Dlatego istnieje konieczność, by przywrócić jej należną świadomość i rangę zwłaszcza w skali Europy i świata.

Więcej…

Machałek: Zastanawialiśmy się czy nie zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięła udział m.in. Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN. 

Więcej…

Prezydent Duda: Trzeba robić wszystko, by starać się zasypywać podziały

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Trzaskowskim w Pałacu Prezydenckim. - To była spokojna, merytoryczna rozmowa, podczas której mówiliśmy między innymi o przyszłości Polski - mówił Prezydent RP.

Więcej…