Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Państwo polskie zdało egzamin z funkcjonowania, nie teoretycznego, ale praktycznego - mówiła w Sejmie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Minister przedstawiła działania w ramach tarczy antykryzysowej w zakresie wsparcia pracowników i pracodawców. Podsumowała także efekty wprowadzenie tych mechanizmów dla rynku pracy. W ramach wszystkich tarcz udzielone zostało już dofinansowania na ponad 119 mld zł. Dzięki temu zostało ochronionych już ponad 5 mln miejsc pracy.

Minister przedstawiła w pierwszej kolejności formy wsparcia, z jakich mogą korzystać firmy w ramach tarczy antykryzysowej. W ramach specustawy tylko na dofinansowanie do wynagrodzeń przekazano ponad 12 mld zł na ochronę ok. 3 mln miejsc pracy. Przedsiębiorcy mogą korzystać zarówno ze środków Funduszu Pracy jaki i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Analizując na bieżąco działanie tego instrumentu rozszerzaliśmy wsparcie, by trafiało nie tylko do przedsiębiorców, ale także do organizacji pozarządowych, prowadzących działalność non profit, czy organizacji mających tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii lub wpisanego na listę dziedzictwa światowego - mówiła minister Marlena Maląg.

Z kolei w ramach pożyczki dla mikroprzedsiębiorców złożonych zostało już ponad 1,9 mln wniosków. Mikroprzedsiębiorcom wypłaconych zostało już ponad 8,8 mld zł.

- Rozszerzyliśmy ten instrument. Teraz wystarczy przez trzy miesiące prowadzić firmę, by pożyczka została umorzona. Nie trzeba także składać odrębnych wniosków - dodała minister.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także świadczenia postojowe - ponad 4,4 mld zł w ramach 2,24 mln świadczeń – oraz zwolnienia i ulgi ze składek ZUS – ponad 16 mld zł i 6,5 mln ubezpieczonych zwolnionych z płacenia składek.

- Co warto podkreślić, pracownik miał te składki przypisane, bo dla nas najważniejsza jest troska o pracownika i równocześnie zachowanie płynności firmy – mówiła minister.

Szefowa resortu rodziny przypomniała także o dodatkowym zasiłku opiekuńczym wprowadzonym dla rodzin specustawą, podobnie jak praca zdalna. - Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem pracy zdalnej do kodeksu pracy. Jest to wspólne działanie strony społecznej i strony pracodawców - podkreślała podczas sejmowego wystąpienia minister.

- Sprawdzianem wypracowanych instrumentów wsparcia jest sytuacja na rynku pracy. W miarę suchą nogą przeszliśmy przez spowolnienie gospodarcze - podsumowała minister działanie tarcz na rynku pracy. Na koniec czerwca stopa bezrobocia wyniosła 6,1 %, a 1 mln 27 tys. osób pozostawało bez pracy.

- Z tej mównicy, w kwietniu, z ust opozycji padały słowa, że przybyło nam 500 tys. osób bezrobotnych. Tymczasem od połowy marca do dzisiaj mamy 100 tys. osób bezrobotnych więcej. Te osoby nie zostały bez wsparcia. Dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzony został dodatek solidarnościowy - 1400 zł przez trzy miesiące dla osób, które utraciły pracę - przypomniała minister Marlena Maląg, wskazując, że wypłacono już dodatek 98 tys. osobom.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…