Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski "Szpagat", por. Zdzisław Badocha „Żelazny”

- Żołnierze Wyklęci, czy też wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni, bo tak ich trzeba nazywać, dzisiaj wracają do nas w chwale - Tadeusz Płużański

Obserwujemy fenomenalny powrót Żołnierzy Niezłomnych i wartości za które oddawali życie. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych przez długi okres była właściwie wymazana z naszej historii. Dopiero na początku XXI wieku polscy obywatele stopniowo zaczęli doceniać żołnierzy niezłomnych.

- Żołnierze Wyklęci, czy też wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni, bo tak ich trzeba nazywać, dzisiaj wracają do nas w chwale. Widzimy podczas różnych uroczystości mnóstwo młodych osób, którzy są rekonstruktorami lub są aktywni w stowarzyszeniach. Tym samym pielęgnują naszą pamięć historyczną – mówi Tadeusz Płużański historyk i dziennikarz.

Żołnierze Wyklęci "atrakcyjni" dla młodzieży

- Myślę, że to nie jest przypadek iż żołnierze niezłomni są na sztandarach. Są "atrakcyjni" dla młodego pokolenia z dwóch powodów: po pierwsze - żołnierze niezłomni to były często młode osoby.

Wielu z nich mogłoby być rówieśnikami dla obecnych nastolatków. Przeprowadziłem dużo rozmów z młodymi i często widzę, że większość z nich chce naśladować ideowo tamto pokolenie. Druga sprawa to sama idea. To idea walki do samego końca, nie poddawania się nawet w sytuacji beznadziejnej i trwania przy wartościach - Bóg, honor i ojczyzna - tłumaczy Płużański.

Wartości żołnierzy niezłomnych, a obecne pokolenie

W czasach PRL próbowano pokazać Żołnierzy Wyklętych z jak najgorszej strony zohudzić wszelkimi sposobami. Z kolei w pierwszych latach III RP ich historia była niemal wymazana. Paradoksalnie, to właśnie działania polityków którzy zakłamywali historię spowodowały chęć kultywowania postaw żołnierzy niezłomnych przez młodzież.

- Młodość jest bardziej niepokorna, jak to się mówi – musi się wyszumieć. Pokolenie lat 40, 50 i 60 "realizowało się" walcząc z sowietami. Ważne jest, że wartości o które walczyli żołnierze niezłomni były przeciwstawne obowiązującym w obecnej medialnej narracji tolerancji czy wolności zinterpretowanym w skrajnie lewicowych kanonach politycznej poprawności. Dochodzą do tego  postawy nastawionych na konsumpcję, karierę, czy wyścig szczurów. Promocja antypatriotycznych postaw szczególnie mocno rozwinęła się w czasach rządów koalicji PO-PSL. Młodzi ludzie wyczuwali i wyczuwają fałsz, rzeczywisty brak tolerancji czy bezsensowność konsumpcjonozmu. Pamiętamy kibiców, którzy przeciwstawiali się rządom Donalda Tuska i jakie robili oprawy. Bo czuć było wśród polityków taki fałsz. Wtedy kultywowanie pamięci wyklętych stało się odtrutką - uważa Płużański.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…