Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego

To jeden z ładniejszych pomników Marszałka - mówi Maciej Radziwiłł. Fundacja Trzy Trąby i fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego przekazali rzeźbę marszałka Józefa Piłsudskiego do nowo powstającego muzeum w Sulejówku.

Projekt rzeźby marszałka wykonał Marian Konarski pod koniec lat 40-tych. Pierwotnie miał stanąć w okolicach krakowskich Oleandrów, ale nigdy nie wykonano odlewów z brązu. Dopiero gdy spadkobiercy Konarskiego znaleźli prace zdecydowali się wykonać odlewy ośmiu egzemplarzy. Jeden z nich wykupiły Fundacje Trzy Trąbi i im. Feliksa hr. Sobańskiego.

Rzeźba marszałka

Wobec tego iż powstaje Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uznaliśmy z Michałem Sobańskim, że przekazanie rzeźby będzie istotnym wkładem naszych fundacji w ten projekt. Żaden z istniejących odlewów nie mógł trafić do muzeum bez sfinansowania tej operacji. Osobiście uważam, że to jeden z ładniejszych pomników marszałka autorstwa postaci, która została nieco zapomniana. - mówił Maciej Radziwiłł, prezes fundacji Trzy Trąby.

Warto podkreślić, że kilka osób z rodziny Radziwiłłów było blisko związanych z osobą marszałka. Stanisław Wilhelm Radziwiłł był jednym z głównych oficerów. Zginął w trakcie wyprawy kijowskiej. Z kolei Janusz Radziwiłł był jednym z najbliższych współpracowników, przede wszystkim po zamachu majowym. Odgrywał także kluczową postać, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną Polski w tamtych czasach. Dlatego czujemy pewną więź z osobą Józefa Piłsudskiego. - dodaje Maciej Radziwiłł.

Fundacja Trzy Trąby

Fundacja Trzy Trąby powstała w 2017 roku i aktywnie działa na rzecz kultury polskiej i propagowania dziedzictwa zasłużonego dla Polski rodu Radziwiłłów.

Fundacja skupia się na działaniach wokół dziedzictwa kilku pokoleń rodziny Radziwiłłów. Obejmujemy patronatem różne wystawy, wydawnictwa, sprawujemy opiekę nad Pałacem w Nieborowie, reaktywowaliśmy także tam manufakturę majoliki. Ponadto jesteśmy sponsorami Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie. Podejmujemy wiele działań  charytatywnych. Większość środków finansowych, którymi dysponuje fundacja podchodzi z Fundacji Książąt Czartoryskich, gdzie jestem członkiem zarządu i od której z fundacją im. Feliksa Sobańskiego zyskaliśmy pozwolenie różne działania. Środki głównie pochodzą z sprzedaży kolekcji Czartoryskich do Skarbu Państwa. - mówi Maciej Radziwiłł.

Z konkretnych działań można wymienić chociażby organizację wystawy tzw. Berlińskiej linii Radziwiłłów w Nieborowie. Odbył się tam także koncert Opery Faust w plenerze. Współpracujemy również z Fundacją "Jestem" przy budowie ośrodka dla osób chorych na nowotwory. Wspomagamy również różne projekty na Białorusi, czy Litwie dotyczące historii pierwszej Rzeczpospolitej. Reasumując można stwierdzić, że zakres naszej działalności jest dość szeroki. Fundacja Trzy Trąby powstała dwa lata temu. Uważam, że jak na tak krótki okres istnienia sporo dokonaliśmy. - reasumuje.

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…