Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Nieborów Arkadia. Obraz Matki Boskiej i zbroja husarska

Dedykuję wystawę Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego trzem osobom: mojej babce Marii Radziwiłłowej - Księżnej Niezłomnej, Izabelli Radziwiłłowej babce mojej żony i Annie Engelgard.

Skromnej osobie która uratowała obraz Matki Boskiej przed bolszewikami - Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby, kurator wystawy.

W Pałacu w Nieborowie znajduje się wystawa ukazująca najlepsze chwile w naszej długiej historii. Ciekawa i piękna o tyle, że zwykle wielcy wodzowie uważają, że zwyciężyli dzięki swoim talentom.

Maciej Radziwiłł Otwarcie wystawy w Nieborowie: Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego

Król Jan III Sobieski miał wszelkie powody, by ogłosić się zwycięzcą, bowiem dokonał genialnego manewru, który przesądził o bitwie. Jednak król uważał pokornie, że to Bóg zwyciężył. Napisał o tym w słynnym liście do papieża: Venimus, vidimus, Deus vincit.

Ten obraz świetnie koresponduje z podejściem króla. Zachęcam też do spojrzenia na tę wystawę także jako na zbiór małych opowieści, ponieważ każdy eksponat opowiada własną historię. Mamy obrazy pary królewskiej Jana i Marysieńki, które udało nam się zdobyć w Peru oraz kopię obrazu Matki Boskiej, która na dzień przed inauguracją dotarła na wystawę z sanktuarium w Loretto.

Chciałbym zadedykować tę wystawę trzem osobom: mojej babce Marii Radziwiłłowej, tzw. Księżnej Niezłomnej, która miała ogromny wpływ na moją część rodziny, w tym na mnie osobiście i była strażnikiem jednej z kopii tego obrazu.

Druga osoba to Izabella Radziwiłłowa, babka mojej wspaniałej żony, osoba bardzo mocno związana z samym Nieborowem. Opiekujemy się tym obrazem od 300 lat. Było to łatwe, gdy rodzina była potężna. W roku 1939 r. koneksje i pozycja rodziny się skończyły. 17 września po południu do Zamku w Nieświeżu, który znajdował tuż przy granicy sowieckiej, weszli bolszewicy i aresztowali właścicieli.

Korzystając z zamieszania, pani Anna Engelgard, skromna osoba, która była nianią synów ostatniego właściciela, wdrapała się na wysoki ołtarz kaplicy w Nieświeżu i schowała ów wizerunek maryjny. Po wojnie przekazała go Izabelli Radziwiłłowej.

Jest to dowód na to, że skromne osoby dokonują największych czynów. Anna Engelgard jest trzecią osobą, której dedykuję tę wystawę.

Jesteśmy wraz z żoną Anną Marią już w dziesiątym pokoleniu strażnikami wizerunku maryjnego. Nie uważamy się za właścicieli tego obrazu, tylko za jego strażników.

Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie

Ten obraz, tak cudownie znaleziony po bitwie wiedeńskiej, jest arcydziełem. Jest to wystawa absolutnie jedyna w swoim rodzaju, która niezwykle ożywia to miejsce - jedno z największych wydarzeń, jakie może się tu zdarzyć. Większym mógłby być tylko powrót do rozważań o Radziwiłłach jako o wielkich bohaterach narodowych.

Myślimy o niektórych z nich negatywnie, jednak nie zmienia to faktu, że bardzo wielu z nich wpłynęło w sposób pozytywny i zasadniczy na historię Polski, o czym świadczą te piękne słowa Macieja Radziwiłła - jesteśmy strażnikami, nie właścicielami tego obrazu. W tej wystawie jest serce i jest myśl. Jeśli chcemy rzeczywiście poczuć związek z naszą wielką polską historią, trzeba przyjechać do Nieborowa.

Dojazd do Arkadii:

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa

Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym i efektywnym formatem współpracy regionalnej. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie państw V4 - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - w Koszycach.

Więcej…

Gdański kongres sukcesu

Jest nas 60 milionów – rozsianych po wszystkich kontynentach. Ludzi, którzy czują się Polakami, przyznają do polskich korzeni, swoją polskość kultywują.

Więcej…

Rozgrywka opozycji z NBP: gra toczy się o polską suwerenność

Jeśli to, co widzimy już teraz, jest zapowiedzią przebiegu przyszłorocznej kampanii wyborczej, to należy bić na alarm. Okazuje się, że dla opozycji w sytuacji, gdy nad naszym krajem i całą Europą zbierają się poważne zagrożenia gospodarcze i geopolityczne - najważniejsze jest rozhuśtanie nastrojów.

Takie kluczowe dla państwa i obywateli dziedziny, jak finanse czy bezpieczeństwo narodowe, dla obozu Donalda Tuska nie są obszarem porozumienia, a frontem walki o władzę. Pokazują to bezpardonowe ataki, wymierzone w bank centralny.

Nie łudźmy się: Tuskowi i jego akolitom nie chodzi o osobę prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego. Jest on politycznie wygodnym obiektem szczucia.

Najpierw, jesienią ubiegłego roku, nie podnosił stóp procentowych, chociaż opozycja wręcz tego żądała - licząc, że kredytobiorcy zaczną się buntować. Kiedy podwyżki stóp stały się koniecznością, na odwrót - winiono za nie prezesa Glapińskiego.

A zatem: i tak – źle, i tak - niedobrze, bo pod prąd podszeptom opozycji i niekoniecznie po myśli kół związanych z sektorem bankowym.

Ba, ze słów opozycyjnych polityków wynika, że Polska, granicząca z walczącą Ukrainą, jest chyba jedynym państwem w Europie, na gospodarkę którego wojna nie ma wpływu. Trudno było usłyszeć cokolwiek o odpowiedzialności Putina za destabilizację gospodarki, za przerwanie łańcuchów dostaw, za problemy z surowcami energetycznymi.

Nie - w przekazie prostym jak cep jedynym winnym jest zawsze rząd PiS. Który uprawia „rozdawnictwo” - tak, jakby beneficjenci świadczeń socjalnych w ogóle nie pracowali i nie odprowadzali żadnych podatków. Owszem, oni akurat skrupulatnie się rozliczają, nie rejestrują spółek na Cyprze, nie są rezydentami rajów podatkowych.

Cokolwiek zrobiłby profesor Glapiński, opozycja uzna to skandal. Niskie stopy procentowe są szkodliwe, wysokie też złe. Jeśli zgadza się z decyzjami rządu - to jest prezesem partyjnym. Jeśli krytykuje rządową politykę - to oczywiście robi to na pokaz.

Koalicja Obywatelska, planując i realizując kampanię nienawiści przeciwko szefowi banku centralnego, ma dwa cele. Pierwszy to cel z zakresu polityki wewnętrznej: pokazać wyborcom symbol PiS, który będą mogli winić za gospodarcze problemy, wywołane przez Kreml. Działanie nie fair, ale cóż – przyzwyczailiśmy się, że anty-PiS odrzuca reguły przyzwoitej rywalizacji.

Natomiast drugi cel jest wyjątkowo szkodliwy dla Polski, a korzystny dla naszego zachodniego sąsiada. Rosyjska agresja na Ukrainę podkopała pozycję Niemiec w Unii Europejskiej, okazały się one bowiem krajem, które jeszcze po 24 lutego hamowały ostrzejsze działania UE wymierzone w Rosję. Dzisiaj kanclerz Scholz deklaruje, że Niemcy chcą „wziąć odpowiedzialność za Europę”, czyli de facto przebudować Unię w federalne państwo, w którym pierwsze skrzypce będzie grać jego kraj.

Warunkiem koniecznym jakiejkolwiek federalizacji jest ujednolicenie systemu walutowego. Żeby plan uczynienia z Unii Europejskiej superpaństwa się powiódł, wszystkie (jeszcze) niepodległe kraje członkowskie muszą przyjąć euro.

Tymczasem prezes Glapiński, podobnie jak większość Polaków, jest w tym względzie nieprzejednany: trzeba bronić złotego, bowiem własna waluta to mocna kotwica rozwoju gospodarczego. Nie tylko on zresztą uważa, że euro „skrojono” pod gospodarkę Niemiec i napędza ono w pierwszym rzędzie niemiecką gospodarkę. Obecna sytuacja pokazała w istocie, ile warte są zapewnienia o euro jako cudownym panaceum na problemy rynku finansowego: Litwa, która przyjęła euro, odnotowała dwucyfrową inflację.

Można nie lubić prezesa Glapińskiego, można go krytykować, ale trzeba pamiętać o jednym: celem ataków Donalda Tuska jest nie prezes, a polityka banku centralnego, nastawiona na ochronę złotego.

Usunięcie prof. Glapińskiego - i to dosłownie: siłowe, jak sugerują politycy opozycji, po ewentualnym zwycięstwie opozycji w wyborach byłoby na rękę niemieckim politykom, którzy kolejny raz na przestrzeni ostatniego stulecia roją o rządzeniu Europą.

{crossposting}

Kowalczyk: Obniżyliśmy VAT na żywność do zera, tak samo na nawozy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał z przedstawicielami polskich rolników w międzynarodowych strukturach Copa Cogeca oraz z przedstawicielami samorządu rolniczego.

Więcej…

Guibourgé-Czetwertyński: MKiŚ pracuje nad uelastycznieniem „reguły odległości 10H”

Rewizja strategii dla sektora energetycznego, sprawiedliwa transformacja, rozwój energetyki wiatrowej oraz możliwości inwestycyjne w Polsce to niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Alainem Pilloux. Rozmowy odbyły się w Warszawie.

Więcej…