Dedykuję wystawę Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego trzem osobom: mojej babce Marii Radziwiłłowej - Księżnej Niezłomnej, Izabelli Radziwiłłowej babce mojej żony i Annie Engelgard.
Skromnej osobie która uratowała obraz Matki Boskiej przed bolszewikami - Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby, kurator wystawy.
W Pałacu w Nieborowie znajduje się wystawa ukazująca najlepsze chwile w naszej długiej historii. Ciekawa i piękna o tyle, że zwykle wielcy wodzowie uważają, że zwyciężyli dzięki swoim talentom.
Maciej Radziwiłł Otwarcie wystawy w Nieborowie: Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego
Król Jan III Sobieski miał wszelkie powody, by ogłosić się zwycięzcą, bowiem dokonał genialnego manewru, który przesądził o bitwie. Jednak król uważał pokornie, że to Bóg zwyciężył. Napisał o tym w słynnym liście do papieża: Venimus, vidimus, Deus vincit.
Ten obraz świetnie koresponduje z podejściem króla. Zachęcam też do spojrzenia na tę wystawę także jako na zbiór małych opowieści, ponieważ każdy eksponat opowiada własną historię. Mamy obrazy pary królewskiej Jana i Marysieńki, które udało nam się zdobyć w Peru oraz kopię obrazu Matki Boskiej, która na dzień przed inauguracją dotarła na wystawę z sanktuarium w Loretto.
Chciałbym zadedykować tę wystawę trzem osobom: mojej babce Marii Radziwiłłowej, tzw. Księżnej Niezłomnej, która miała ogromny wpływ na moją część rodziny, w tym na mnie osobiście i była strażnikiem jednej z kopii tego obrazu.
Druga osoba to Izabella Radziwiłłowa, babka mojej wspaniałej żony, osoba bardzo mocno związana z samym Nieborowem. Opiekujemy się tym obrazem od 300 lat. Było to łatwe, gdy rodzina była potężna. W roku 1939 r. koneksje i pozycja rodziny się skończyły. 17 września po południu do Zamku w Nieświeżu, który znajdował tuż przy granicy sowieckiej, weszli bolszewicy i aresztowali właścicieli.
Korzystając z zamieszania, pani Anna Engelgard, skromna osoba, która była nianią synów ostatniego właściciela, wdrapała się na wysoki ołtarz kaplicy w Nieświeżu i schowała ów wizerunek maryjny. Po wojnie przekazała go Izabelli Radziwiłłowej.
Jest to dowód na to, że skromne osoby dokonują największych czynów. Anna Engelgard jest trzecią osobą, której dedykuję tę wystawę.
Jesteśmy wraz z żoną Anną Marią już w dziesiątym pokoleniu strażnikami wizerunku maryjnego. Nie uważamy się za właścicieli tego obrazu, tylko za jego strażników.
Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie
Ten obraz, tak cudownie znaleziony po bitwie wiedeńskiej, jest arcydziełem. Jest to wystawa absolutnie jedyna w swoim rodzaju, która niezwykle ożywia to miejsce - jedno z największych wydarzeń, jakie może się tu zdarzyć. Większym mógłby być tylko powrót do rozważań o Radziwiłłach jako o wielkich bohaterach narodowych.
Myślimy o niektórych z nich negatywnie, jednak nie zmienia to faktu, że bardzo wielu z nich wpłynęło w sposób pozytywny i zasadniczy na historię Polski, o czym świadczą te piękne słowa Macieja Radziwiłła - jesteśmy strażnikami, nie właścicielami tego obrazu. W tej wystawie jest serce i jest myśl. Jeśli chcemy rzeczywiście poczuć związek z naszą wielką polską historią, trzeba przyjechać do Nieborowa.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy
Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.
Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.
Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo
Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.
Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem
Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.