Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Widok wieżowców w centrum Warszawy z lotu ptaka i napis - Bezpieczeństwo, bronimy polską cyberprzestrzeń.

- W 2018 r. weszła w życie pierwsza ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która czyni ministra obrony narodowej jednym z trzech filarów bezpieczeństwa kraju w tej domenie - powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, otwierając IV Letnią Szkołę Cyberbezpieczeństwa.

- System przewiduje m.in. utrzymanie zespołu reagowania na incydenty komputerowe, stojącego na straży jednostek resortu obrony - dodał.

Tegoroczna edycja konferencji organizowanej przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON oraz Akademię Marynarki Wojennej odbywa się pod hasłem „Cyber Odyseja – wyzwania XXI wieku” i skierowana jest przede wszystkim do osób zapewniających obsługę prawną jednostek organizacyjnych administracji państwowej oraz podmiotów komercyjnych. 

Wiceminister przypomniał, że Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa jest kolejnym elementem zainagurowanego przez ministra Mariusza Błaszczaka programu cyber.mil.pl. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. 

- Polska, Sojusz Północnoatlantycki musi działać w cyberprzestrzeni równie skutecznie, co na lądzie, morzu, czy w powietrzu. Od 2014 r. cyberprzestrzeń jest uznawana w sojuszu za domenę operacyjną – zaznaczył Zdzikot. Organizatorzy szkolenia podkreślają, że wiedza zdobyta podczas Letniej Szkoły pozwoli na usprawnienie procesu legislacji w resorcie obrony narodowej.

- Zajęcia praktyczne przybliżą prawnikom problematykę „cyber” niejako „od kuchni”. Dobre zrozumienie zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa jest fundamentem późniejszej, skutecznej obsługi prawnej incydentów - mówił Zdzikot.

Zwrócił także uwagę na szeroki zakres działań systemowych w resorcie obrony zmierzających do zabezpieczenia infrastruktury i systemów państwa przed zagrożeniami w przestrzeni łączności i komunikacji cyfrowej: - Rozpoczęliśmy formowanie specjalistycznych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, finalizujemy konsolidację instytucji zajmujących się obszarem cyber w resorcie obrony narodowej,  rozbudowujemy Wojska Obrony Terytorialnej o komponent cyber. Rozszerzamy także ofertę edukacyjną zwiększając limit przyjęć na studia informatyczne oraz tworząc elitarne i prestiżowe liceum informatyczne przy Wojskowej Akademii Technicznej, do którego zgłosiło się ponad 500 chętnych - podkreślił.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…