Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Widok wieżowców w centrum Warszawy z lotu ptaka i napis - Bezpieczeństwo, bronimy polską cyberprzestrzeń.

- W 2018 r. weszła w życie pierwsza ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która czyni ministra obrony narodowej jednym z trzech filarów bezpieczeństwa kraju w tej domenie - powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, otwierając IV Letnią Szkołę Cyberbezpieczeństwa.

- System przewiduje m.in. utrzymanie zespołu reagowania na incydenty komputerowe, stojącego na straży jednostek resortu obrony - dodał.

Tegoroczna edycja konferencji organizowanej przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON oraz Akademię Marynarki Wojennej odbywa się pod hasłem „Cyber Odyseja – wyzwania XXI wieku” i skierowana jest przede wszystkim do osób zapewniających obsługę prawną jednostek organizacyjnych administracji państwowej oraz podmiotów komercyjnych. 

Wiceminister przypomniał, że Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa jest kolejnym elementem zainagurowanego przez ministra Mariusza Błaszczaka programu cyber.mil.pl. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. 

- Polska, Sojusz Północnoatlantycki musi działać w cyberprzestrzeni równie skutecznie, co na lądzie, morzu, czy w powietrzu. Od 2014 r. cyberprzestrzeń jest uznawana w sojuszu za domenę operacyjną – zaznaczył Zdzikot. Organizatorzy szkolenia podkreślają, że wiedza zdobyta podczas Letniej Szkoły pozwoli na usprawnienie procesu legislacji w resorcie obrony narodowej.

- Zajęcia praktyczne przybliżą prawnikom problematykę „cyber” niejako „od kuchni”. Dobre zrozumienie zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa jest fundamentem późniejszej, skutecznej obsługi prawnej incydentów - mówił Zdzikot.

Zwrócił także uwagę na szeroki zakres działań systemowych w resorcie obrony zmierzających do zabezpieczenia infrastruktury i systemów państwa przed zagrożeniami w przestrzeni łączności i komunikacji cyfrowej: - Rozpoczęliśmy formowanie specjalistycznych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, finalizujemy konsolidację instytucji zajmujących się obszarem cyber w resorcie obrony narodowej,  rozbudowujemy Wojska Obrony Terytorialnej o komponent cyber. Rozszerzamy także ofertę edukacyjną zwiększając limit przyjęć na studia informatyczne oraz tworząc elitarne i prestiżowe liceum informatyczne przy Wojskowej Akademii Technicznej, do którego zgłosiło się ponad 500 chętnych - podkreślił.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…