Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Okładka raportu Polityka Spójności, grafika w dwóch kolorach. Na górze uścisk dłoni, pod spodem napis: Politykaj Spójności, czyli solidarność w działaniu

- Jeśli porównać nasze stosunki gospodarcze z Niemcami do relacji w pracy, to zachodni sąsiedzi są naszym najbliższym współpracownikiem, kolegą siedzącym przy biurku obok - min. Jerzy Kwieciński.

Wizyta ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego w Berlinie składała się z trzech punktów: dyskusji o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Cohesion policy, or solidarity in action?”, który dotyczy polityki spójności, spotkania z przedsiębiorcami zrzeszonymi w German Eastern Business Association, rozmów z przedstawicielami Federalnego Związku Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Jeśli porównać nasze stosunki gospodarcze z Niemcami do relacji w pracy, to zachodni sąsiedzi są naszym najbliższym współpracownikiem, kolegą siedzącym przy biurku obok. Warto dbać o te relacje, bo to inwestycja w przyszłość - powiedział Kwieciński.

- Niemcy to nasz największy partner handlowy - dodał. - Obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami w 2018 r. wyniosły prawie 115 mld euro, co oznacza prawie 10-procentowy wzrost w stosunku do 2017 r. W I połowie br. 27% polskiego eksportu trafiło do Niemiec, a 22% importu pochodziło z tego kraju. Firmy zza Odry to drugi - po holenderskich - największy inwestor zagraniczny w Polsce. Inwestycje niemieckich przedsiębiorstw to często duże i innowacyjne przedsięwzięcia (na przykład inwestycje Mercedes-Benz w Jaworze) – ocenił minister. 

- Podczas tej wizyty wielokrotnie słyszałem ciepłe słowa pod adresem naszej polityki rozwoju – mówił dalej. - Niemieccy przedsiębiorcy nie mogli wyjść z podziwu dla tempa wzrostu naszej gospodarki, zwłaszcza w sytuacji, gdy niemiecka ociera się o recesję. Niemcy widzą też, że zaczynamy konkurować innymi wartościami niż niskie koszty pracy. 

Cieszę się, że za granicą zauważają, że nasz model rozwoju po prostu działa - ocenił minister Kwieciński. 

Dyskusja o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego toczyła się wokół przyszłości polityki spójności. 

- Nieprzypadkowo dyskutowaliśmy o raporcie w Niemczech – stwierdził Kwieciński. - Jesteśmy w trakcie negocjacji nowego rozdania unijnych funduszy. Niemcy to jeden z najważniejszych graczy w tych negocjacjach. Wiele wskazuje na to, że rozstrzygnięcia mogą zapaść dopiero podczas prezydencji niemieckiej w Radzie UE, czyli w drugiej połowie 2020 r. - ocenił. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…