- Polska co do zasady zgadza się z kierunkami działań dotyczącymi transformacji cyfrowej w zakresie finansów przedstawionymi przez KE. W naszej ocenie cyfryzacja usług finansowych może wspierać modernizację gospodarki europejskiej w różnych sektorach, a tym samym ożywienie gospodarcze. Za szczególne ważne uznajemy wspieranie inicjatyw uławiających rozwój rozwiązań innowacyjnych w sektorze finansowym. Jednocześnie należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ochrony konsumentów i zabezpieczeniu stabilności finansowej - podkreślał wiceminister Nowak.
Obecny Plan jest kontynuacją propozycji z 2015 r. W nowym KE wskazuje, że CMU stała się jeszcze bardziej potrzebna w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19, gdyż finansowanie rynków kapitałowych jest niezbędne do wspierania odbudowy gospodarczej i przywrócenia długoterminowych pespektyw wzrostu, w tym finansowania zielonej i cyfrowej transformacji.
- Polska popiera podjęcie działań koniecznych do ukończenia CMU - zaznaczał Nowak.
Jego zdaniem naszym zdaniem rynki kapitałowe mogą odegrać znaczącą rolę we wspieraniu ożywienia gospodarczego.
- Ponadto stale zmieniające się otoczenie wymaga podejmowania nowych działań zwiększających ograniczanie barier na rynkach kapitałowych, co okazało się także konieczne w trakcie obecnej pandemii - mówił wiceszef resortu finansów. - Należy jednak pamiętać, iż rynki kapitałowe poszczególnych państw różnią się stopniem rozwoju i należy to uwzględnić w planowanych inicjatywach. W ramach propozycji KE są też takie, które nie są konieczne dla lepszego funkcjonowania CMU, a jedną z nich jest pomysł wprowadzenia bardziej scentralizowanego nadzoru. Wszystkie one powinny być poddane pogłębionym analizom - stwierdził wiceminister.
{crossposting}