Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę. Mam ten zaszczyt, że mogę dziś oddać hołd robotnikom Sierpnia 1980 r., którzy tutaj, w Hucie Warszawa, ale i w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.

- I uzyskali jej ważne elementy, które - jestem pewien - przesądziły, że później możliwy był 1989 rok i zmiana ustrojowa, która zmieniła Polskę, która była kulminacyjnym momentem historycznej przemiany, ale której siłą napędową była pielgrzymka Ojca Świętego do Polski w 1979 roku i to, że ci, którzy się wtedy policzyli, czyli Polacy - polscy robotnicy, ale nie tylko, bo przecież wtedy stanął też z nimi naród, ramię w ramię z robotnikami stanęła inteligencja - wywalczyli skutecznie, pokojowo, bez użycia broni, stosując tylko takie metody, które były uznane na całym świecie jako metody, którymi ludzie pracy domagają się realizacji swoich praw, stworzyli nową rzeczywistość - dodał prezydent.

- Zarazem dziękuję, że tę 41. rocznicę tamtego strajku i porozumienia, które zostało tu zawarte prawie dokładnie 41 lat temu - bo trzeba by poczekać do nocy, by rocznica była dokładna co do godziny - świętujemy właśnie w Hucie Warszawa, bo jest to także historyczne miejsce z uwagi na osobę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Śmiało można powiedzieć, że to tutaj się narodził - właśnie tu, dokładnie w tym miejscu, pod krzyżem, który tu stał - jako później kapelan Solidarności, ale przede wszystkim kapelan ludzi pracy, robotników. Tu po raz pierwszy w tak mocny sposób się z nimi zetknął - wtedy, gdy był moment niezwykłego napięcia; gdy przecież był moment także wielu obaw. Przybył do nich, by im służyć, nieść im nadzieję i siłę. I czynił to później już do końca swojego życia – przypomniał Andrzej Duda.

- Mówiłem niedawno o polskich Sierpniach wielkiego przełomu i walki o wolność - o polskim Sierpniu 1920 roku, gdy zwyciężyliśmy w wielkiej Bitwie Warszawskiej i odwróciliśmy losy tamtej wojny przeciwko bolszewikom; o polskim Sierpniu 1944 roku, Powstaniu Warszawskim, tym wielkim zrywie do wolności, w pragnieniu odrodzenia niepodległej ojczyzny; i wreszcie kolejne pokolenie i jego Sierpień 1980 roku - stwierdził prezydent.

- Nie byłoby pewnie dziś wolnej Polski, gdyby nie wszystkie te trzy Sierpnie. Każdy z nich ma swoją niezwykłą historyczną wartość. Dziękuję wszystkim, którzy tę wartość w sierpniu 1980 roku napisali – powiedział na zakończenie.

W asyście związkowców NSZZ „Solidarność” prezydent złożył wieniec przy Pomniku-Krzyżu, upamiętniającym msze święte ks. Jerzego Popiełuszki na terenie Huty Warszawa.

{crossposting}

Czytaj więcej

Bernacki: Odkrycia w dziedzinie nauki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju technologicznego

III Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

Główny temat III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego to „Nauka pomaga w walce ze zmianami klimatu”. W forum wziął udział sekretarz stanu w ministerstwie nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki.

Więcej…

Innowacyjność = silny przemysł + racjonalna transformacja energetyczna

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski?

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: W nowej perspektywie chcemy zwiększyć elastyczność w programowaniu regionalnym

Fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-27 i ich wpływ na walkę z pandemią były tematem dyskusji na sesji plenarnej „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

Więcej…

Morawiecki: Naprawa finansów więcej pieniędzy na badania, rozwój i innowacyjność

Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Więcej…

Błaszczak: W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej…