Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ruszył nabór wniosków o grant dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na poprawę ich dostępności dla niepełnosprawnych i innych osób o szczególnych potrzebach. 

Jest to element realizacji „Programu rządowego Dostępność Plus 2018 – 25”. Na działania poprawiające dostępność architektoniczną, cyfrową, komunikacyjną i organizacyjną placówek zdrowotnych można otrzymać nawet 720 tys. zł. Nie jest wymagany wkład własny. Nabór ma charakter otwarty i będzie trwać do momentu wyczerpania środków -  80 mln zł.

- Program rządowy Dostępność Plus, w tym ogłoszony w jego ramach konkurs na sfinansowanie poprawy dostępności placówek POZ to już kolejne działanie podjęte przez obecny rząd na rzecz wsparcia i poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych i innych osób ze szczególnymi potrzebami – zwraca uwagę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

W jego przekonaniu trzeba pamiętać, że to właśnie te osoby przede wszystkim korzystają z usług zdrowotnych, więc naszym priorytetem jest podejmowanie działań, które ułatwiają dostęp do tych usług właśnie tej grupie osób.

- Uwzględnienie sektora zdrowie wśród ośmiu innych obszarów rządowego programu oraz uruchomienie wsparcia finansowego było możliwe dzięki przychylności i współpracy ze strony Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – dodaje minister Szumowski. 

- Od początku priorytetem była dla nas również współpraca z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi zarówno osoby niepełnosprawne, jak i świadczeniodawców, tak by zakres i sposób udzielania wsparcia grantowego był wynikiem wspólnej pracy koncepcyjnej – podkreśla Szumowski. - Udało się to dzięki zaangażowaniu ww. środowisk w prace powołanego przez nas Komitetu Dostępności Plus, w tym w przygotowanie tzw. standardu dostępności dla placówek POZ – zwraca uwagę Szumowski. 

- Na tym nie poprzestaniemy. Pracujemy już nad podobnym konkursem gdzie granty będą przyznawane na poprawę dostępności polskich szpitali – stwierdza na zakończenie minister zdrowia.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…