Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Współpraca w zakresie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego była tematem wideorozmowy przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Chińskiej Republiki Ludowej Li Xiaopengiem.

Minister Adamczyk podkreślił rolę rejonu przeładunkowego w Małaszewiczach, leżącego na głównym szlaku kolejowym Azja - Europa. Stanowi on kolejową „bramę do UE” i wpisuje się w koncepcję Kolejowego Jedwabnego Szlaku.

- Polska zajmuje szczególną pozycję na mapie Europy, dzięki której ma szansę rozwijać się jako hub transportowy. Z tego powodu stale inwestujemy w infrastrukturę przeładunkową, zwłaszcza suchego portu w Małaszewiczach, przez który dokonuje się 90 proc. przewozów kolejowych między Europą a Azją - powiedział minister infrastruktury.

Poruszył on także kwestie dotyczące współpracy dwustronnej w obszarze żeglugi morskiej.

- Jestem przekonany, że nasze spotkanie przyczyni się do zacieśnienia dobrych relacji polsko-chińskich w dziedzinie transportu i infrastruktury, a dalsza współpraca będzie rozwijać się harmonijnie i bez przeszkód, tak jak Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok obchodzące w tym roku 70-tą rocznicę powstania - powiedział min. Adamczyk.

Minister Li Xiaopeng zaprosił ministra Adamczyka do udziału w Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zrównoważonego Transportu organizowanej w Chinach przez ONZ 14-16 października 2021 r.

W dalszej części rozmowy omawiano m.in. problemy związane z lotnictwem cywilnym, które pojawiły się w relacjach z Chinami po wybuchu pandemii.

- Lotnictwo cywilne jako jedna z branż najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią potrzebuje jasnych i transparentnych zasad, aby mogło na powrót napędzać rozwój naszych gospodarek. Przed nami bezprecedensowe wyzwanie zapewnienia sprzyjających warunków do systematycznego rozwoju pasażerskich połączeń lotniczych - powiedział min. Adamczyk.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…