Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jednym z aktualnych wyzwań polityki rozwoju jest jej integracja i wzmacnianie na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym - powiedziała wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na konferencji „Zintegrowane planowanie rozwoju – szansa dla samorządów”.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej wzięła udział w panelu „Jakiej polityki terytorialnej oczekują polskie samorządy?”.

- Widzimy potrzebę zwiększania odpowiedzialności samorządu za procesy kreowania warunków do rozwoju oraz przygotowania przemyślanych projektów zorientowanych na poprawę sytuacji społeczności lokalnych. W tym zakresie szczególnie ważne jest zintegrowane podejście samorządów do rozwoju, w wymiarze terytorialnym, przestrzennym i sektorowym - podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (MFFiPR) wspiera samorządy w opracowaniu lokalnych strategii.

- W podręczniku „Strategia rozwoju krok po kroku”, który jest dedykowany gminom, opisujemy cały proces przygotowania dokumentu. Publikacja jest dostępna na naszej stronie internetowej. Zawiera m.in. wskazówki dotyczące modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz praktyczne porady przygotowane w oparciu o wiedzę ekspercką oraz na bazie dobrych praktyk - wyjaśniła wiceminister.

Wśród innych inicjatyw MFFiPR adresowanych do jednostek samorządu terytorialnego (JST) należy wymienić Centrum Wsparcia Doradczego (CWD). CWD jest obecnie wdrażany w formie pilotażowego wsparcia w 38 partnerstwach samorządów w 15 województwach.

- To pokazuje, że polskie samorządy mają potencjał do współpracy i tworzenia doskonalszych zintegrowanych dokumentów, a w efekcie do lepszego organizowania życia społecznościom lokalnym - podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Kolejnym instrumentem istotnym dla zintegrowanego planowania rozwoju jest, realizowany przez MFFiPR, program „Rozwój Lokalny”. finansowany z Funduszy Norweskich EOG. Po wielomiesięcznych przygotowaniach 29 miast przeszło do III etapu konkursu i otrzymało wsparcie ok. 3,5 mln euro każde. Łącznie do polskich miast trafiło ponad 102 mln euro na realizację kompleksowych projektów rozwojowych.

- Dostrzegamy, jak ważna jest umiejętność współpracy pomiędzy samorządami w różnych obszarach - podsumowała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…