Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Premier Mateusz Morawiecki oczekuje, że proces legislacyjny, dotyczący nowych rozwiązań podatkowych w ramach "Polskiego Ładu" zakończy się do 30 listopada 2021r.

Jego zdaniem, rozmowy z przedstawicielami partii Porozumienie wskazują, że "jest już bardzo głębokie zrozumienie tego, że ta ustawa powinna już iść do przodu".

"(...) To naprawdę powinno zmierzać ku końcowi i dlatego dzisiaj wychodzimy z tą ustawą. Za kilka tygodni pierwsze czytanie i rozpoczęcie całego procesu legislacyjnego tak, żeby przed 30 listopada proces mógł się zakończyć" - powiedział Morawiecki podczas konferencji w Gdańsku.

Wskazał, że ostatnie rozmowy z dużą częścią członków Porozumienia wskazują, że "tam jest już bardzo głębokie zrozumienie tego, że ta ustawa powinna już iść do przodu, że ilość tych ukłonów i koncesji jest już naprawdę wystarczająco duża". 

Różnice zdań między koalicjantami mają dotyczyć m.in. kwestii związanych ze składką zdrowotną (która wedle założeń Polskiego Ładu ma być liczona liniowo od dochodu) i opodatkowania przedsiębiorstw (Porozumienie chce, by osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą uzyskały także kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tys. zł rocznie, analogicznie jak w przypadku zatrudnionych na umowę o pracę).

Kilkanaście dni temu po wspólnych spotkaniach wicepremier Jarosław Gowin informował, że "padły pewne propozycje zbliżające się ku postulatom Porozumienia", ale - jak podkreślił - potrzebne są dalsze rozmowy.

"W ostatnich dwóch, trzech miesiącach doszło do kilku bardzo długich, bardzo solidnych spotkań, solidnych - w sensie przepracowania tematu z partią Porozumienie i ostatnie z resztą parę tygodni temu, gdzie raz jeszcze kilkugodzinna debata pokazała naszą dobrą wolę w wypracowaniu jakiegoś kompromisu. I z różnych stron, także w ramach Prawa i Sprawiedliwości płynęły rozmaite propozycje. My część z tych propozycji wkomponowaliśmy w ustawę" – podkreślił Morawiecki.

Poinformował, że dzisiaj projekt trafia do konsultacji społecznych i konsultacji międzyresortowych.

"Uważam, że dalsze oczekiwanie na to, aż ktoś zgodzi się nie ma wielkiego sensu. To już trwa ponad dwa miesiące. My wykonaliśmy bardzo dużo koncesji, ukłonów w kierunku pana premiera Gowina" - dodał.

Przedstawiony dwa miesiące temu program społeczno-gospodarczy "Polski Ład" zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnienie z podatku emerytur do 2,5 tys. zł (w związku ze zmianą wysokości kwoty wolnej od podatku) oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Planowane jest także zwiększenie składki zdrowotnej, która miałaby być płacona liniowo od dochodu do 7% PKB w 2027 r.

Zapowiedziano obniżenie stawek ryczałtu dla przedsiębiorców z obecnych 17% do 14% i z 15% na 12%, oraz wprowadzenie szeregu ulg, mających na celu relokację kapitału i zwiększenie atrakcyjności rozwiązań podatkowych dla holdingów.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kamiński: 10 mld zł zostanie zainwestowane w bezpieczeństwo Polaków

Podczas briefingu prasowego poinformowano o podpisaniu porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych. 

Więcej…

Kryzys z potencjałem do wykorzystania

Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442
Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442

Wśród branż gospodarki, przed którymi jest wciąż daleka droga od wyjścia z koronakryzysu znajdują się pasażerskie przeloty lotnicze.

Więcej…

Chludziński: przewidujemy, że pierwsza elektrownia nuklearna zacznie pracować w 2029

Photo by Clemens van Lay on Unsplash
Photo by Clemens van Lay on Unsplash

KGHM, w ramach przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie nuklearnych źródeł energii, podpisało porozumienie z producentem reaktorów w technologii SMR.

Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. Czysta energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku.

- Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź SA.

- Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii - dodał prezes Chludziński.

W jego przekonaniu budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 r. to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej.

- Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku - dodał prezes KGHM Polska Miedź SA.

Jego zdaniem technologia SMR nie tylko pomoże nam dbać o środowisko ale również znacząco obniży koszty prowadzenia biznesu.

- To jedno z zapowiadanych ostatnio działań rozwojowych spółki, planujemy komercyjnie produkować energię, by wesprzeć zieloną transformację Polski i obniżyć koszty zwykłym gospodarstwom domowym - dodał Marcin Chludziński.

Zgodnie z podpisanym zobowiązaniem KGHM Polska Miedź będzie nie tylko odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie również udział w rozwoju tej technologii.

{crossposting}

Czarnek: Dziękuję ITD. Za działalność edukacyjną, lekcje o bezpieczeństwie w szkołach

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w Tarczynie w konferencji prasowej na temat akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Więcej…

Troską prezydenta jest całościowe spojrzenie na Rzeczpospolitą

W tym roku ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywało się pod hasłem „Do Matki naszego zawierzenia”. 

Więcej…