Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dzięki długoletniej, bardzo intensywnej współpracy pomiędzy ERC a NCN udało się nam stworzyć polski odpowiednik miejsca, które potrafi docenić i finansować doskonałe naukowe projekty

Zwiększenie udziału kobiet w grantach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), innowacje i współpraca z gospodarką, konflikty interesu oraz naruszanie zasad etycznych w prowadzeniu badań naukowych

‒ to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas plenarnego posiedzenia Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego wicepremiera Jarosława Gowina.

‒ Jesteśmy dumni, że dziś Kraków może być miejscem obrad instytucji, która wytycza kierunki dla doskonałości naukowej, a co za tym idzie ‒ dla rozwoju Europy. To dla nas wielkie wyróżnienie oraz bardzo wyraźne wsparcie – poprzez wybór naszego miasta ERC potwierdza, że cała Europa to jeden obszar swobody naukowej oraz źródło naukowej doskonałości ‒ mówił Jarosław Gowin w trakcie spotkania z członkami Rady.

‒ Ustanowione przez ERC wzorce i sukcesy grantobiorców pomagają nam przekonać społeczeństwa do tego, że inwestowanie w naukę jest ważne i przynosi wymierne korzyści ‒ kontynuował wicepremier. 

Podczas krakowskiego spotkania poruszone zostały tematy związane z komunikacją ERC z naukowcami i społeczeństwem, nowym programem ramowym Horyzont Europa oraz kwestie związane z otwartym dostępem do publikacji i danych pochodzących z badań naukowych. 

‒ Dzięki długoletniej, bardzo intensywnej współpracy pomiędzy ERC a NCN udało się nam stworzyć polski odpowiednik miejsca, które potrafi docenić i finansować doskonałe naukowe projekty. Za to wsparcie oraz pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni i chcemy z niego jak najdłużej korzystać. Proszę pamiętać że sukces polskiego NCN jest możliwy dzięki ERC ‒ podkreślił Gowin. 

Cele ERC 

Europejska Rada ds. Badań Naukowych jest niezależną instytucją, która od 2008 r. finansowo wspiera wysokiej jakości europejskie badania naukowe niezależenie od ich dziedziny. Promuje w ten sposób projekty najlepszych niezależnych naukowców prowadzących własne badania ‒ zarówno tych o ugruntowanej pozycji, jak i tych rozpoczynających dopiero swoją karierę naukową. W czołówce krajów z najwyższą liczbą uzyskanych grantów są: Niemcy (73 granty), Wielka Brytania (64 granty) i Holandia (53 granty). Polscy naukowcy otrzymali dotychczas 32 granty ERC (16 w ramach 7. Programu Ramowego i 16 w Programie Horyzont 2020). 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…