‒ to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas plenarnego posiedzenia Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego wicepremiera Jarosława Gowina.
‒ Ustanowione przez ERC wzorce i sukcesy grantobiorców pomagają nam przekonać społeczeństwa do tego, że inwestowanie w naukę jest ważne i przynosi wymierne korzyści ‒ kontynuował wicepremier.
Podczas krakowskiego spotkania poruszone zostały tematy związane z komunikacją ERC z naukowcami i społeczeństwem, nowym programem ramowym Horyzont Europa oraz kwestie związane z otwartym dostępem do publikacji i danych pochodzących z badań naukowych.
‒ Dzięki długoletniej, bardzo intensywnej współpracy pomiędzy ERC a NCN udało się nam stworzyć polski odpowiednik miejsca, które potrafi docenić i finansować doskonałe naukowe projekty. Za to wsparcie oraz pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni i chcemy z niego jak najdłużej korzystać. Proszę pamiętać że sukces polskiego NCN jest możliwy dzięki ERC ‒ podkreślił Gowin.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych jest niezależną instytucją, która od 2008 r. finansowo wspiera wysokiej jakości europejskie badania naukowe niezależenie od ich dziedziny. Promuje w ten sposób projekty najlepszych niezależnych naukowców prowadzących własne badania ‒ zarówno tych o ugruntowanej pozycji, jak i tych rozpoczynających dopiero swoją karierę naukową. W czołówce krajów z najwyższą liczbą uzyskanych grantów są: Niemcy (73 granty), Wielka Brytania (64 granty) i Holandia (53 granty). Polscy naukowcy otrzymali dotychczas 32 granty ERC (16 w ramach 7. Programu Ramowego i 16 w Programie Horyzont 2020).
{crossposting}