Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Nową bibliotekę budujemy tutaj w Milanówku, ale tego rodzaju inwestycje w tym roku zostaną zrealizowane na terenie całej Polski - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej rozstrzygnięciu konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku. 

W ramach II naboru wniosków aż 47 bibliotek publicznych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 mln zł. Przyznane środki - w wysokości od 500 tys. zł do 2 mln 250 tys. zł - pozwolą na realizację projektów obejmujących zakup nowoczesnego wyposażenia, adaptację lub modernizację bibliotecznego obiektu budowlanego, budowę nowych oraz przebudowę lub remont już istniejących placówek.

- W poprzednim okresie udało nam się zrealizować ponad 200 inwestycji, co umożliwiło bibliotekom wejście w XXI wiek. W obecnym okresie finansowania, czyli w kolejnych pięciu latach, które obejmuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, przeznaczamy na realizację inwestycji bibliotecznych prawie 300 mln zł. Tu, w Milanówku, budujemy nową bibliotekę, ale takich inwestycji w całej Polsce będzie w tym roku aż 47 - zwrócił uwagę minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że w realizacji programu ważną rolę odgrywa współpraca z samorządami, która polega na wzajemnej inspiracji. Zaznaczył, że wspólna budowa infrastruktury bibliotecznej jest niezwykle potrzebna.

- Bardzo się cieszymy, że państwo polskie jest obecne przy realizacji tego typu inwestycji. Jestem przekonany, że w kolejnych pięciu latach ich liczba wzrośnie. (…) Warto przypomnieć, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa obejmuje cztery obszary wsparcia. Wśród nich znajduje się także zakup nowości czytelniczych - zwrócił uwagę szef resortu kultury.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…