Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Zmieniające się warunki, klimat, styl życia i coraz większy stres powodują, że wągry, wypryski i rozszerzone pory to także częste objawy u osób dorosłych. Jak sobie z tym radzić? Czy krem nawilżający to niezbędny produkt w przypadku niedoskonałości? Poznaj codzienną pielęgnację twarzy krok po kroku.

Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?

By wiedzieć, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja cery trądzikowej oraz czy w jej przypadku konieczny jest krem nawilżający, warto wiedzieć, jakie są jej cechy charakterystyczne. Odpowiednie rozpoznanie problemu pomoże nam szybciej uporać się z niedoskonałościami i zapewnić wymagającej cerze ukojenie.

Najczęstszym rodzajem trądziku jest trądzik pospolity. Przede wszystkim dotyczy nastolatków przechodzących okres dojrzewania, jednak nie jest to reguła. Jak już wspomniano, coraz częściej mierzą się z nim osoby dorosłe. Do najczęstszych objawów trądziku zalicza się przetłuszczającą się skórę (wynik nadmiernej produkcji sebum) i zaskórniki zamknięte oraz otwarte, nazywane wągrami. Te, jeśli wystąpią odpowiednie warunki, mogą przekształcać się w zmiany o charakterze zapalnym, czyli krosty i grudki.

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Z jednej strony wymaga odpowiedniego i regularnego oczyszczania, z drugiej bardzo ważne jest zapewnienie jej odpowiedniej dawki nawilżenia. To właśnie dlatego w jej pielęgnacji powinien znaleźć się odpowiedni krem nawilżający.

Jaki krem nawilżający do cery trądzikowej?

Swego czasu dość popularne było przekonanie, według którego cera trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia. Stąd wiele osób zmagających się z niedoskonałościami i przetłuszczającą cerą unikało kremów nawilżających w obawie, że te pogorszą jej stan i nasilą niedoskonałości. 

Takie przeświadczenie jest oczywiście nieprawdą. Skóra trądzikowa, jak każdy inny rodzaj, wymaga nawilżenia. Jest ono niezbędne, by zapewnić równowagę mikrobiomowi i jednocześnie wpłynąć na regulację wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. 

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Jak w takim razie powinna przedstawiać się codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku w przypadku cery trądzikowej? Pierwszy krok to jej regularne i skuteczne oczyszczanie. Warto wybierać żele i pianki do mycia twarzy o normalizującym działaniu. Bardzo istotne, by kosmetyki nie posiadały zbyt agresywnego działania i nie zawierały mocnych detergentów. Może to doprowadzić do podrażnienia i nadmiernego przesuszenia skóry, czego efektem jest większa ilość sebum i niedoskonałości. 

Po oczyszczaniu przychodzi kolej na tonizację. Tutaj również należy zwracać uwagę na skład wybranego toniku. Należy unikać produktów zawierających alkohol, gdyż on również działa drażniąco i wysuszająco na skórę. Najlepiej wybierać tonik o działaniu normalizującym, wzbogacony w roślinne ekstrakty.

Jeśli zależy nam na osiągnięciu jak najlepszych efektów, do swojej codziennej pielęgnacji warto wprowadzić serum odpowiadające potrzebom cery trądzikowej. W zależności od indywidualnych wymagań i zaleceń producenta, może być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. Jeśli wykonujemy pielęgnację poranną, pamiętajmy o aplikacji kremu nawilżającego z filtrem. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…